В кафе – Гюстав Кайботт

В кафе   Гюстав Кайботт

Полотно під назвою “В кафе” відноситься до найвідомішим і найбільш важливим творів Кайботта. Письменник Карл Жорис Гюйсманс захоплюється натуральністю зображення, в якому важко помітити “будь-який умисел або аранжування”.

Дійсно, чудова передача моменту – одна з самих сильних сторін цього твору. Задумливий, відсутній погляд гідного чоловіка, його вільна, майже недбала поза, два персонажа на задньому плані передані напрочуд вдало. Кайботт, ще раз стираючи межі між жанровою сценою і портретом, зображує типового для тієї епохи паризького городянина середнього класу. Не дарма його живопис зіставляють з реалістичної французькою літературою XIX століття, а особливо – з творчістю Золя і Гюїсманса.

Конструюючи композиційне простір цієї картини, Кайботт грунтується на подвійній грі дзеркал. В одному кадрі містяться три картини, три різних поля зору. До першого відноситься фігура чоловіка на передньому плані. Дзеркало за його спиною “відсилає” до другої картині – чоловікам, сидять за столом, а також до іншого дзеркала, в якому ми бачимо третю картин – відображення скляних дверей кафе з видом на вулицю.

Художник пропонує тут глядачеві свого роду гру як уявну, так і візуальну. У Кайботта композиція надзвичайно складна, а точне розташування фігур – це результат кропіткої попередньої підготовки. У цьому контексті збереження всієї природності сцени свідчить про велику майстерність художника.

Кірк Варнедо пише, що “зміни у творчості Кайботта і взагалі специфіка еволюції його творчості, відображають зміни в ставлення художника до світу, а також його внутрішній діалог між оком і думкою. Безперервне дослідження проблеми візуального подвійності сприйняття доводить глибоке усвідомлення різниці між реальністю, сприйманого почуттями, і реальністю, яка сприймається розумом. Можна сказати, що спостерігається в творчості Кайботта дихотомія відповідає його глибоким роздумам, що стосуються відмінностей між хаосом зовнішніх вражень з їх розсіюванням і фрагментацією і схильністю розуму упорядкування та структурування”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)