В омнібусі – Мері Кассат

В омнібусі   Мері Кассат

Графіка Кас оригінальна і свіжа. Залишається тільки пошкодувати про те, що художниця створила дуже небагато робіт в цьому жанрі, де так чудово втілилися її тяга до впорядкованої композиції, “небагатослівність” в деталях і чудове почуття лінії. Серйозно займатися графікою Кас розпочала у 1871 році.

Перебуваючи в цей час в Пармі, вона брала уроки у італійського художника-графіка Карло Раймонди. Однак ніякого зримого втілення ці заняття тоді не отримали. Лише в 1879 році Кас вирішила спробувати свої сили в новому жанрі – під впливом Едгара Дега, який запропонував їй працювати разом з ним над ілюстраціями для журналу “День і ніч”. Журнал цей так ніколи і не вийшов у світ, але сім офортів, виконаних художницею для нього, були показані на п’ятій виставці імпресіоністів у квітні 1880 року.

Сміливий контраст чорного і білого, характерний для цих офортів, передбачив графічні експерименти художників групи “Набі” і, зокрема, блискучі роботи Боннара. На початку 1890-х років Мері Кас знову звернулася до графіку і створила серію з десяти кольорових офортів, яка стала “цвяхом” першої персональної виставки Кас, що пройшла у квітні 1891 року в галереї Дюран-Рюеля. В неї, крім інших офортів, увійшли роботи “В омнібусі” і “Лист” . Легко помітити, що вся серія виконана під впливом японських майстрів – таких, як Утамаро і Хіросіге.

Їх гравюри Кас могла бачити на паризькій виставці японського мистецтва, що перевернула уявлення європейців про мистецтво Далекого Сходу. Офорти ж самої героїні нашого випуску відрізняють сміливість колірних рішень, чистоталинии иумение передати багато малими засобами. Каміль Піссарро, звичайно скупий на хвалебні епітети, назвав у розмові з сином графічні роботи художниці “вражаючими по тону, тонкими, витонченими, без видимих технічних похибок, з дивним колоритом”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)