Вакх (скульптура) – Мікеланджело Буонарроті

Вакх (скульптура)   Мікеланджело Буонарроті

Скульптура Мікеланджело Буонарроті “Вакх” або “Бахус”. Висота скульптури 203 см, мармур. Перші дійшли до нас скульптурні роботи Мікеланджело – створені на початку 90-х років 15 століття рельєфи “Мадонна біля сходів” і “Битва кентаврів” як і перші картини Рафаеля, – це вже твори мистецтва Високого Відродження.

У невеликому рельєфі “Мадонна біля сходів” від кватрочентистской скульптури ще збереглася техніка низького, тонко нюансированного у пластичному відношенні рельєфу. Але в протилежність майстрам 15 століття, які вносили зазвичай зображення мадонни з немовлям відтінок жанровості, підкреслюючи красу юної матері, пустотливість дитини, Мікеланджело створює величний образ мадонни, повний стриманою внутрішньої могутності, він сміливо наділяє немовляти майже атлетичною статурою.

Вже цього твору властивий героїчний дух, що відрізняє образи Мікеланджело. У 1495-1496 роках Мікеланджело зробив поїздку в Болонью, де вивчав твори Якопо делла Кверча, які опинилися йому особливо близькими героїчним складом своїх образів. У 1496 році Мікеланджело виїжджає в Рим, де залишається до 1501 року. У Римі до цього часу були вже відкриті багато знамениті стародавні скульптури, в тому числі “Лаокоон” і “Бельведерський торс”.

Художник був захоплений образами античного мистецтва, Мікеланджело віддав їм данину в своєму “Вакхе” – творі, однак, ще не глибокий і не володіє справжньою оригінальністю. П’яного бога вина супроводжує маленький сатир, який ласує виноградне гроно. Вакх наче готовий впасти вперед, але зберігає рівновагу, відхиляючись назад; його погляд звернений на чашу з вином.

Мускулатура спини виглядає пружною, але розслаблені м’язи живота і стегон демонструють фізичну, а значить і духовну слабкість. Скульптор домігся рішення важкої задачі: створити враження нестійкості без композиційної неврівноваженості, яка могла порушити естетичний ефект.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Вакх (скульптура) – Мікеланджело Буонарроті.