Вавилонська вежа – Пітер Брейгель

Вавилонська вежа   Пітер Брейгель

“Вавилонська вежа” – знаменита картина художника Пітера Брейгеля. Художник створив кілька картин на цей сюжет. В основі цієї роботи лежить біблійне іносказання про людської гордині. Картина Брейгеля разом з тим у своїй грандіозної і разом поетичній формі напоєна відчуттям життя. Воно в незліченних фігурках будівельників, в русі возів, у пейзажі. Характерно, що в картині, написаної на той же сюжет раніше, вежа зовсім придушувала людське початок.

Тут Брейгель не тільки уникає такого ефекту, але йде далі – він, для якого природа була незрівнянно прекрасніший людини, шукає тепер у ній людське начало. В основу картини покладено сюжет з Першої книги Мойсея про будівництво Вавілонської вежі, яка була замислена людьми, щоб досягти своєї вершиною неба: “Побудуємо собі місто і вежу, висотою до небес”. Щоб втихомирити їх гординю, Бог змішав їхні мови, так що вони більше не могли розуміти один одного і розсіяв їх по всій землі, таким чином будівництво не було завершено. Мораль цієї картини – тлінність всього земного і марність прагнень смертних зрівнятися з Господом.

Вавилонська вежа Брейгеля цілком відповідає традиціям живописного зображення цієї біблійної притчі: у наявності приголомшливі уяву масштаби будівництва, присутність величезної кількості людей і будівельної техніки. Відомо, що в 1553 році Брейгель побував у Римі.

У картині “Вавилонська вежа” Пітера Брейгеля легко пізнаваний римський Колізей з його типовими рисами римської архітектури: виступаючими колонами, горизонтальними ярусами і подвійними арками. Сім поверхів вежі вже так чи інакше побудовані, зводиться восьмий поверх. Вавилонська вежа оточена будівельними бараками, кранами, підйомниками, які використовувались у ті часи, сходами та будівельними лісами. Біля підніжжя вежі розташувався місто з жвавим портом. Місцевість, де зводиться Вавилонська вежа, своїми рівнинами і морем дуже нагадує Нідерланди.

Зображені на картині люди – робітники, каменотеси – здаються дуже маленькими і нагадують своїм запалом мурах. Набагато крупніше фігури инспектирующего будівельний об’єкт Німрода – легендарного завойовника Вавилона в II тисячолітті до н. е.., за традицією вважався керівником будівництва вавілонської вежі, і його свити у лівому нижньому кутку картини. Низький, на східний манер уклін каменотесів Німроду – данина походженням притчі.

Представляється цікавим, що на думку Брейгеля в невдачу, що спіткала така “масштабний проект”, винні не раптово виникли мовні бар’єри, а помилки, допущені в процесі будівництва. На перший погляд величезна будова здається досить міцним, проте при найближчому розгляді видно, що всі яруси покладені нерівно, нижні поверхи або недобудовані, або вже руйнуються, сама будівля крениться в бік міста, і перспективи всього проекту досить сумні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вавилонська вежа – Пітер Брейгель.