Важкий камінь – Спинелло Аретіно

Важкий камінь   Спинелло Аретіно

У 1387 р. Спинелло Аретіно написав серію фресок на тему життя св. Бенедикта в ризниці церкви Сан Міньято, розташованої на схилі гори над Флоренцією. Як засновника першого на Заході великого чернечого ордену Бенедикта часто зображують в ролі будівельника чоловічих монастирів: наприклад, у циклі фресок у монастирі на горі Оливето Маджоре, близько Сієни, ця тема трактується в більш витонченій манері. Судячи з легендами про св. Бенедиктові, переповів у Діалогах св. Григорія Великого, він користувався величезною популярністю і повагою як чудотворець і екзорцист.

На наведеною тут сцені Спинелло Аретіно відтворив епізод, пов’язаний з першим із побудованих св. Бенедиктом монастирів на горі Кассіно. Ченці в білих рясах не можуть підняти кам’яну плиту, потрібну їм для будівництва, тому що на ній сидить диявол. Св. Бенедикт піднімає руку, щоб вигнати біса, який злякано квапиться забратися. СВ. БЕНЕДИКТ. Бенедикт народився в Умбрії; відправившись в Рим вчитися, він відмовився від безпутної міського життя, щоб стати відлюдником.

Близько 529 р. він заснував свій орден, перший в Європі, на горі Кассіно. Його слава повсюдно поширювалася, і до його порад прислухався вождь остготів Тотила. Св. Бенедикта поховали в одній могилі з його сестрою св. Схоластикою. Крім цього документально про його життя мало що відомо, але існує безліч легенд. Ось деякі з них: няня Бенедикта йшла з ним до Риму, де вона позичила решето; коли воно розвалилося на частини, Бенедикт чудесним чином відновив його. Будучи ченцем, його годував монах, який давав йому знати, що їжа принесена, смикаючи за мотузку, до іншого кінця якої був прикріплений дзвіночок.

Бенедикт просив братів-монахів вести більш суворе життя, з-за чого вони спробували отруїти його: коли Бенедикт прочитав благословення над склянкою, що містить отруту, той розбився вщент, немов від удару каменю. Маврий і Пласідо були двома юнаками, доручені його турботам. Коли Пласідо впав у бурхливу річку, Бенедикт зробив так, що Маврий зміг врятувати свого друга, пройшовши по поверхні води і витягнувши його з річки за волосся. Священик-злодій намагався отруїти Бенедикта скибкою хліба, але святий наказав ворону полетіти з отруєним скибкою геть, а священика ж задавило звалився будівлею.

Бенедикт пригрозив двом сестрам-монахиням негайним відлученням від Церкви, якщо вони не перестануть брехати. Не звернувши уваги на це застереження, кілька днів тому вони померли і були поховані в церкві. На месі диякон наказав не належить до Церкви вийти геть: і ці дві черниці встали з могил і вийшли з церкви. Бенедикт виганяв бісів з одержимих і зцілював хворих. Зазвичай його зображують сивобородим старцем. Він може носити або чорну рясу ордену, до якого належав спочатку, або білу рясу реформованого їм ордена. Його атрибути – ворон або ворона, а також розбитий піднос.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Важкий камінь – Спинелло Аретіно.