Вечір – Каспар Давид Фрідріх

Вечір   Каспар Давид Фрідріх

Двоє подорожніх бредуть в сутінках серед вічнозелених сосен. Їх фігури так малі, що навіть не можна зрозуміти – чоловіки це чи жінки, старці чи юнака. Як завжди в подібних випадках у Фрідріха, можна зробити припущення, що це – “взагалі люди”, що йдуть по дорозі життя. Сутінки згущуються, зелень дерев здається майже чорним. Але попереду, між стовбурами сосен уважний глядач побачить неяскравий, але тепле світло. Він обіцяє мандрівникам, що кінець їх шляху вже близький.

Осягнення символу Ст. А. Жуковський, познайомившись у 1821 році з Фрідріхом, написав про нього: “Він дивиться на природу не як артист, який шукає в ній лише зразка для кисті, а як людина, яка в природі бачить безупинно символ людського життя”. Самотність і напружений споглядання – ось творче кредо Фрідріха.

Дивно, але це так – художник ніколи не виявляв особливого інтересу ні до полотен старих майстрів, ні до робіт сучасників. Усвідомленим чи було це “невігластво” ? Або ж Фрідріх йшов своєю дорогою, підкоряючись одному лише художническому інстинкту? Свідомо чи несвідомо – але він весь час немов відсував від себе посередників, які могли б стати між ним і природою, загородити її від нього.

Чужа манера письма, чужий погляд на світ Божий – все це тільки заважало йому. І в цьому Фрідріх був досконалим протестантом. Він бажав сам, не покладаючись ні на чиє тлумачення, читати Євангеліє, написане на лику Землі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)