Вечір (скульптура) – Мікеланджело Буонарроті

Вечір (скульптура)   Мікеланджело Буонарроті

Скульптура Мікеланджело Буонарроті “Вечір” також має й інше назви “Сутінки”. Висота скульптури 197 см, мармур. У гробницях Джуліано і Лоренцо Мікеланджело рішуче відійшов від усталеної в 15 столітті традиційного типу надгробка з портретної статуєю покійного, представленого лежить на смертному одрі в оточенні рельєфів і статуй, що зображують богоматір, святих і ангелів.

Колишні нескладні принципи поєднання в надгробках різних статуй і рельєфів змінилися у Мікеланджело глибокої емоційної взаємозв’язком образів. Абстрактна ідея протиставлення життя і смерті набуває у нього одночасно поетичну реальність і глибокий філософський зміст. Джуліано і Лоренцо Медічі представлені в глибокому роздумі; поміщені на їх саркофагах статуї – “Ранок”, “Вечір”, “День” і “Ніч”, символи швидкоплинного часу – являють собою свого роду образну конкретизацію їх роздумів.

В статуях обох герцогів Мікеланджело відмовився від усякої подібності портретної схожості, представивши їх як ідеальних героїв. Усипальниця Медічі в цьому сенсі найменше пам’ятник двом малозначним представникам роду Медічі – значення її більш широко. Входить в капелу глядач відразу опиняється в оточенні образів, сповнених тривоги і занепокоєння. Здавлені у вузьких нішах статуї Лоренцо і Джуліано, болісно, майже конвульсивно зігнуті фігури часів доби, соскальзивающие з закруглених кришок саркофагів і тим не менш утримувані на них невідомою силою, пульсуюча пластику стін, розчленованих складною системою пілястр, ніш та глухих вікон, страхітлива виразність ліка Дня, як би ще не оформився з брили каменю, і трагічної маски – атрибуту Ночі – на всьому лежить печать гострого дисонансу, не знаходить виходу напруги. Це загальне враження посилюється при розгляданні окремих статуй – пішов у свої думи Лоренцо, сповненого сили, але втратив рішучість Джуліано і особливо алегоричних образів – відбитого в муках пробудження Ранку, занурюється в сон Вечора, перебільшеною і в той же час безцільної Енергії Дня, важкого сну Ночі.

Концентрація волі, цілеспрямована активність колишніх героїв Мікеланджело нині втрачені; фізична міць образів капели Медічі тим сильніше відтіняє їх духовний надлом. Тільки статуя мадонни – одна з вершин пластичного генія Мікеланджело, – поміщена в центрі стіни проти вівтаря і тому займає в капелі чільне положення, трактована в іншому плані. З драматичної виразності, багатства і різноманіття складних композиційних і пластичних мотивів вона не поступається іншим статуям капели, однак її особлива привабливість полягає в тому, що глибоке душевне хвилювання мадонни не переходить у надлом, могутній ліризм цього образу не спотворений дисонансами.

При створенні скульптур капели Медічі Мікеланджело виступив як геніальний майстер художнього синтезу. Їм дано тут не тільки архитектонически виправдане об’єднання елементів архітектури і скульптури – Мікеланджело приводить їх до емоційного єдності, що грунтується на активній взаємодії архітектурних форм і пластичних образів. При всій складності і суперечливості багатьох контрастних мотивів капела Медічі сприймається як художній організм, спаяний єдиним почуттям, єдиною ідеєю.

На захоплені вірші флорентійського поета – Джованні Баттіста Строцці, присвячені статуї “Ніч”, Мікеланджело відповів від імені Ночі чотиривіршем, в якому він висловив свої почуття: Відрадно спати, отрадней каменем бути. О, в цей вік, злочинний і ганебний, Не жити, не відчувати – доля завидний. Прошу, мовчи, не смій мене будити! Так сам автор розкриває зміст “Ночі” – способу широкого збірного значення, за яким ми бачимо долю Італії, долю всієї епохи італійського ренесансу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Вечір (скульптура) – Мікеланджело Буонарроті.