Вечірній павук обіцяє надію – Сальвадор Далі

Вечірній павук обіцяє надію   Сальвадор Далі

Апокаліптична рівнина, характерний фон багатьох картин Сальвадора Далі, заповнена безліччю предметів, кожен з яких наповнений своїм змістом, а поєднання цих елементів відкривають нові можливості для трактування образів.

У лівій частині картини глядач бачить жерло гармати, з якої ллється на землю білий тягучий розплав і рветься в небо кінь з оскаленной головою-черепом. Дуло гармати підпирає милицю-рогатина. Біла маса, досягнувши землі, закручується лійкою смерчу, і в ній вгадуються обриси богині перемоги Ніке – але лише з одним крилом.

Частина розплаву розкинулася по землі химерними пелюстками, в яких при бажанні можна побачити контури літака-біплана. На горизонті видніються дві освітлені сонцем людські фігури, смутні і промальовані досить схематично. У правій частині полотна з обгородженої бордюром клумби проростає засохле дерево. З його гілок звисає постать музиканта: аморфна, деформована.

В руках його віолончель, теж м’яка, немов воскова, оплившая від сильного жару. У музиканта жіночі груди. Зверху його тіло втиснені дві чорнильниці. По обличчю повзають мурахи, а на щоці сидить великий павук-сенокосец. У лівому нижньому кутку картини янголятко з крихітними рудиментарними крильцями вказує пальцем на фігуру віолончеліста, прикривши очі іншою рукою, немов соромлячись або жахаючись.

Спочатку картина носила назву “М’яка віолончель, павук і Великий Мастурбатор”, але пізніше була перейменована у автором “Вечірній павук обіцяє надію”. Ця назва містить у собі натяк на французьке повір’я. Воно свідчить, що побачений ввечері павук провіщає сприятливий день. Картина датується 1939-1940 років, і всі ці тривожні образи так чи інакше містять відсилання до подій Другої світової війни.

Так, кінь, виривається з жерла гармати, може бути ототожнений з вершником Апокаліпсису. Однокрилая Ніке, майже безкрилий купідон, що ховає обличчя, – усе це вказує на очікування прийдешніх лих. Освітлений сонцем павук обіцяє щасливий результат, але загальна атмосфера картини передає настрої того часу: коливання від відчаю до надії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вечірній павук обіцяє надію – Сальвадор Далі.