Великі риби поїдають малих – Пітер Брейгель

Великі риби поїдають малих   Пітер Брейгель

Повернувшись на батьківщину, Брейгель продовжував працювати на Ієроніма Кока. Він був рисувальником в його крамниці гравюр, що носила назву “На чотирьох вітрах”. З малюнків Брейгеля було випущено кілька серій гравюр. Лавка Ієроніма Кока користувалася великою популярністю у жителів Антверпена та гостей міста і приносила господарю значні доходи. Кок побудував собі кілька будинків і рік від року багатів, чого не можна сказати про художників, які працювали на нього. Брейгель, ще не отримав широкої популярності, змушений був погоджуватися на умови свого господаря.

Серед гравюр, виконаних Брейгелем для лавки “На чотирьох вітрах”, був відомий лист “Великі риби пожирають маленьких”. У ньому художник вперше звернувся до теми народних прислів’їв і приказок. На аркуші зображена величезна риба з розпоротим черевом, з якого вивалюються інші риби. У кожної в пащі – більш дрібна риба, а в тій – зовсім маленька. А на березі стоїть дивна істота – щось середнє між рибою і людиною. З його пащі стирчить маленька рибка.

Цей малюнок – не просто ілюстрація відомої нідерландської прислів’я. Брейгель намагається донести до глядача думку про те, що в світі людей, так само як і у світі тварин, сильний пожирає слабшого. Але і цей сильний може стати здобиччю ще більш сильного.

Щоб підігріти інтерес покупців до гравюри, Кок написав на ній ім’я іншого художника, давно померлого Ієроніма Босха. Брейгель не висловив обурення, адже він, маловідомий в ті роки майстер, залежав від свого роботодавця. Але на малюнку – оригіналі, з якого була зроблена гравюра, зберігся його підпис, завдяки якій стало відомо, хто насправді є автором гравюри.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Великі риби поїдають малих – Пітер Брейгель.