Великий метафізик – Джорджо де Кіріко

Великий метафізик   Джорджо де Кіріко

Війна, довгі місяці, проведені з солдатами в шпиталі на Білла дель Семінар неподалік від Феррари, – все це не могло не вплинути на творчість де Кіріко. Поранений солдат, часто приходить до художника у сні, перетворюється в його творчості в образ-манекен. “Великий метафізик” – це не тільки зображення особистості, деформованої війною, – таке бачення людини майстром. Де Кіріко написав кілька варіантів цієї картини.

Чітко вибудувана художником композиція відштовхується від ренесансної атмосфери італійських міст з їх яскравим колоритом. Автор зображує сутінки, що нагадують північне сяйво, завдяки чому картина набуває рис ірреальності. На тлі темного, повного драматизму неба встає Велична постать Метафізика. Його вбрання складають драпірування і дерев’яні предмети геометричних форм – трикутники, скриньки, рамки, дошки та ін

Великий метафізик постає прибульцем з гігантським майбутнього, ницшеанским надлюдиною або Залізним людиною, описаним братом художника в книзі “Realta dorata”. Фігура Метафізика височить посеред пустельної площі подібно древньому тотему.

Стоїть самотньо, чужий у навколишньому пейзажі – анахронізм, прибулець з іншої епохи. Про це писав де Кіріко в 1929 році в своєму “Эбдомеросе”: “Враховуючи вагу більш прагматичну і матеріалістичну спрямованість нашої цивілізації не здасться парадоксальним розвиток такого суспільного ладу, в якому не буде місця під сонцем для людини, яка живе духовним життям. Письменник, мислитель, мрійник, поет, філософ стануть анахроническими фігурами, приреченими на вимирання, зникнення з лиця землі, як ихтиозаври і мамонти”. Перш ніж приступити до роботи фарбами, де Кіріко виконує серію попередніх ескізів, що дозволяють йому детальніше розробити тему.

Ці вивірені по композиції і витончені по виконанню малюнки цілком можуть бути названі самостійними графічними роботами. Перший начерк на полотні дуже схематичний, це лише загальні обриси майбутньої картини. Потім художник робить ще кілька малюнків, більш детальних, де промальовує всі елементи, які повинні з’явитися іа полотні. У цій серії ескізів поступово змінюється фон і оточення головного мотиву.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)