Велізарій, хто просить милостиню – Жак Луї Давид

Велізарій, хто просить милостиню   Жак Луї Давид

Картина французького художника Жака Луї Давида “Велізарій”. Розмір картини 288 x 312 см, полотно, олія. Наприкінці 1770-х років головною метою молодого художника Жака Луї Давида стає отримання доступу в Академію мистецтв, без чого було неможливо завоювання успіху. За представлену на конкурс картину “Велізарій” у 1781 році Давида одноголосно приймають у члени Королівської Академії витончених мистецтв.

Античний сюжет з новели Мармонтеля про уславленого візантійському полководця, з-за помилкового звинувачення приреченому на злидні і поневіряння, був популярний в живопису класицизму другої половини 18 століття. Давид трактує сцену з сентиментальної чутливістю в манері Жозефа-Марі Вьена.

Картина демонструє прекрасну строгу композицію і єдність колориту, в якому домінують насичені червоно-коричневі тони. Велізарій – полководець візантійського імператора Юстиніана Великого. На думку деяких істориків, він був родом слов’янин і звався Велічар. Почавши службу простим солдатом імператорської гвардії, Велізарій вперше є у сані полководця під час війни з персами, яких примусив до світу у 532 році.

У 533 році, начальствуя військом, посланим в Африку проти вандалів, Велізарій розбив їх в битві при Трикамероне, зайняв Карфаген, взяв у полон вандалізму короля Гелимера, і тим поклав кінець Вандальскому королівству. Після цього йому доручено було вигнати готовий з Італії і зруйнувати Остготское королівство. У 534 році Велізарій підкорив Сицилію і, переправившись в Італію, взяв Неаполь і Рим; але війна цим не скінчилася, а затягнулася ще на кілька років. Нарешті, остготский король Витигес, переслідуваний військами Велізарія, був захоплений у полон і відвезений бранцем у Константинополь.

Між тим, відновилася війна з персами. Перемоги, здобуті перським царем Хозроем, змусили Юстиніана послати Велізарія в Азію, де полководець, діючи з незмінним успіхом, переможно закінчив і цю війну. З Азії Велізарій знову був посланий в Італію, де остготский король Тоттила завдав жорстокі поразки візантійським військам і знову опанував Римом. Велізарій, прибувши до Італії, швидко поправив там стан справ, але знову був відкликаний і, внаслідок різних придворних інтриг, протягом 12 років повинен був залишатися бездіяльним. У 559 році, під час навали болгар, Велизарию знову було доручено начальство над військами, і дії його були раніше успішні.

Під кінець життя Велізарій піддався опалі: його величезні маєтки були конфісковані, і тільки за клопотанням імператриці Феодори йому повернута була половина колишнього стану. Ця опала згодом на початку XII століття послужила основою легенди про осліплення Велізарія та приреченості великого полководця на злидні і поневіряння.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Велізарій, хто просить милостиню – Жак Луї Давид.