Венера і Купідон – Лоренцо Лотто

Венера і Купідон   Лоренцо Лотто

Лотто – один з найбільш цікавих, різнобічних і самобутніх художників італійського Чинквеченто. Невідомі обставини замовлення цієї роботи. Можливо, картина була написана на прохання племінника художника Маріо д Армано.

Типова, здавалося б, для Лотто сцена видається з іконографічної точки зору досить складною, даючи можливості для безлічі інтерпретацій. Найпростішою є та, що тлумачить твір як алегорію щастя: іконографічний лад роботи, імовірно написана з нагоди весілля, безпосередньо відповідає класичним эпиталамам. У композиції домінує Фігура Венери, голову якої вінчає чудова діадема із весільною фатою. Раковина, пелюстки троянд, які немов тільки що опустилися на її лоно, і мирт є класичними символами, які ідентифікують богиню.

Інші деталі композиції асоціюються з любов’ю і вірністю: миртовая гірлянда і кадило, червоний покрив, плющ. Купідон пісяє через мирт вінок, що означає побажання плодючості і щасливої долі союзу. На першому плані зображена Змія, майже невидима серед складок драпірування, на яких лежить Венера.

Деякі схильні асоціювати її з почуттям ревнощів. Але згідно з стародавніми віруваннями ця рептилія була фалічним символом, пов’язаної з Матір’ю-землею, і є тут алегорій щастя і плодючості. На другому плані, за головою Венери, звертають на себе увагу Паростки плюща, обвившего дерево. Головними характеристиками витких рослин є те, що вони вічнозелені і ростуть, “обіймаючи” стовбури дерев.

Плющ асоціювався з проявами любові і дружби, ставши символом вірності і вічного кохання. Художнику вдалося дивним чином відобразити зухвалу експресію і лукавство Купідона. На голові вірного супутника Венери – вінок з мирта, яке вшановувалося у давнину як символ родючості. Це тлумачення підтримується тут і жестом божественного хлопчика, що знаменує щасливий і плідний союз.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Венера і Купідон – Лоренцо Лотто.