Венера перед дзеркалом – Дієго Веласкес

Венера перед дзеркалом   Дієго Веласкес

Представлена робота – єдина картина Дієго Веласкеса, на якій зображена оголена жіноча фігура. Це пояснюється різко негативним ставленням іспанської церкви до подібних зображень. Проте в королівській колекції було багато подібних творів на міфологічні сюжети, наприклад Тиціана та інших художників епохи Відродження. За документами відомо, що Веласкес написав ще кілька схожих полотен, але вони не збереглися.

Венера, богиня любові, була самою прекрасною богинею античного світу і вважалася персоніфікацією жіночої краси. Живописець показав її з сином Купідоном. Він тримає дзеркало так, щоб вона могла бачити і себе, і того, хто її споглядає. Цей прийом за сто років до Веласкеса винайшов Тіціан спеціально для зображення богині, вона теж представлена з Купідоном.

Вперше згадується картина в 1651 році, зберігається в колекції молодого сина тодішнього прем’єр-міністра Іспанії, знаменитого своєю волелюбністю і заступництвом мистецтва. Згодом, він став маркізом дель Карпио і віце-королем Неаполя.

Цей статус дозволяв йому замовляти подібні полотна, не побоюючись переслідувань інквізиції. В будинку маркіза робота висіла разом з венеціанською картиною XVI століття, зображувала оголену німфу. Одним словом, “Венера перед дзеркалом” залишалася унікальною в іспанському мистецтві аж до появи “Махи оголеної” Франсиско Гойї, натхненного шедевром Веласкеса.

Картина “Венера перед дзеркалом має” та інші назви. Твір відомий під назвами “Туалет Венери” і “Венера І Купідон”. В Національну галерею в Лондоні воно потрапило в 1906 з англійського маєтку Рокеби – Парк в графстві Йоркшир, тому дістало ще одну назву – “Венера з Рокеби”. Фахівці Галереї вважають, що Купідон і обличчя Венери в дзеркалі були переписані в XVIII столітті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Венера перед дзеркалом – Дієго Веласкес.