Вершники на березі – Поль Гоген

Вершники на березі   Поль Гоген

У вересні 1901 року Гоген залишив Таїті і оселився на Маркізьких островах. Причина цього втечі досі залишається не ясною: в той час, як прихильники Гогена припускають, що художник шукав нові пейзажі для своїх картин, більшість істориків згадують, що в цей період стан здоров’я його було дуже поганим, і відзначають той факт, що художник, який користувався раніше величезною популярністю у таитянских дівчат, змушений був у ці роки утримуватися від сексу.

Але що б не було причиною переїзду, Гоген оселився на Хіва Оа, найбільшому острові Маркізькі архіпелагу, на землі, що перебуває у власності Католицької Церкви. Напередодні свого від’їзду художник створив прекрасну картину, яка стала своєрідним прощанням з Таїті – “Ідилію на Таїті” .

Образ жінки продовжує займати найважливіше місце в мистецькій тематиці Гогена. В “Казках аборигенів” художник знову віддає хвалу красі Полінезії, зображуючи двох прекрасних дівчат, які позують на тлі екзотичного пейзажу. За ними Гоген помістив зображення свого друга Мейєра де Ганна, паризького поета. Досить незвичайним було те, що західного людини художник написав в образі демона з котячими очима і гострими кігтями.

І все ж тепер Гоген починає відчувати наближення смерті: стан його здоров’я погіршується з кожним днем, і митець відчуває непереборну спокусу – вперше за довгі роки – повернутися в Європу. Але, незважаючи на все це, у нього ще достатньо сил для того, щоб писати картини. Роботи останніх років його життя наповнені метафорами смерті. Особливо очевидно це його останній шедевр – написана в двох варіантах картині “Вершники на узбережжі” . В дусі Дега, Гоген зображує вершників на морському узбережжі, яке здається безмежним.

Вся картина пронизана відчуттям смутку, прощання, передчуття власної смерті. Вершники спокійно наближаються до моря, туди, де безжальні хвилі проводять кордон між землею і водою – або між життям і смертю – і звідки з’являються два таємничих духу, одягнених у яскраві шати, які, напевно, повинні супроводжувати живих в їх останньому подорож – подорожі у смерть. Розкішні кольори, яскравість, соковитість даної роботи є, свого роду, заповітом Гогена і його останнім захопленим гімном життя на Полінезії. 8 травня 1903 року, будучи яку роздирають численними фінансовими та юридичними неприємностями і проблемами зі здоров’ям, Гоген помер. Легенди свідчать, що абориген, який повідомив про смерть художника, кричав: “Гоген мертвий! Тут зовсім не рай!”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)