Веселий товариш по чарці – Франс Халс

Веселий товариш по чарці   Франс Халс

Хальс проводив у харлемских трактирах і пивних досить багато часу. Але стверджувати, що в шинках він тільки і робив, що пиячив, не можна. Особливо якщо згадати його знаменитий портрет “Малле Баббе” або подивитися на цього “Веселого товариша по чарці”.

“Товариш по чарці” цікавий тим, що він звертається безпосередньо до глядача – з піднятим склянкою в руці. Він вже розгарячений, злегка п’яний і радий продовжити свято з ким завгодно – наприклад, з тими, хто стоїть по інший бік рами. Живі портрети Будучи вихідцем з низів суспільства, Франс Хальс привніс “здорову простонародну струмінь” в голландське мистецтво.

Героями його портретів стали не тільки заможні бюргери, але і бідні ремісники, і завсідники шинків. Люди ці менш за все виглядають забитими, приниженими, занепалими – ні, вони життєрадісні і веселі. А міські “патриції”, яких удосталь можна зустріти на замовних портретах Хальса, втрачають під його пензлем пихатість і парадну стереотипність. Вони ведуть себе безпосередньо і розкуто – точь-в-точь як їх прості співгромадяни, не обтяжені ні капіталами, ні хорошими манерами.

Для Хальса важливіше всього було підкреслити в изображаемом людині саме людські, а не станові риси. Варто відзначити, що не всім багатим замовникам подобався подібний, “дуже реалістичний” на їх думку, підхід. Але ті, хто все ж зважився позувати Хальсу, а не іншого митця, тепер винагороджені сторицею. Їх особи і через три з гаком століття виглядають живими.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Веселий товариш по чарці – Франс Халс.