Веселка – Іван Айвазовський

Веселка   Іван Айвазовський

Починаючи з 1860-х років, “імпровізаційна” манера письма Айвазовського, не “копировавшего” світ з натури, а як би вспоминавшего і навіть сочинявшего його, вступила в протиріччя з новітніми тенденціями в тодішній російській живопису, вираженням яких стала організація на зламі 1860-70-х років Товариства пересувних художніх виставок.

Передвижники сповідували жорсткий реалізм, романтично-схвильованим полотен надаючи перевагу соціально-значущі роботи. В цей же час критики голосно заговорили про те, що дарування Айвазовського вичерпалося, що він повторює сам себе і, взагалі, нічого крім хвиль писати не може. Відповіддю на ці звинувачення і стала картина “Веселка”, яка визначила новий етап у творчості художника.

З одного боку, перед нами чергове “корабельна аварія” Айвазовського. Але, з іншого, воно зовсім не схоже на попередні його “корабельної аварії” і “бурі”. Не відмовляючись від власних принципів, він у цій роботі сильно модернізує їх – особливо помітно це в колористичному вирішенні полотна.

Колишні “перебільшені” фарби поступаються місцем більш стриманому і разом з тим більш тонко розробленим колориту. Менша “придуманность”, педалированная “реалістичність” – це очевидна репліка художника у діалозі з сучасністю. Хоча романтична напруженість залишається характерною ознакою і цієї роботи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Веселка – Іван Айвазовський.