Веселка – Олексій Саврасов

Веселка   Олексій Саврасов

Безсумнівно, що мистецтву Саврасова, самому його відношенню до природи притаманна своєрідна релігійність. І виявлялась вона аж ніяк не тільки в картинах із зображенням промовляють до неба намети і глави монастирів, церков і дзвіниць. У самих композиційно-образних засадах саврасовских робіт відчувається особлива інтенсивність його почуття універсальних сил буття, зв’язку кращого на землі і в душі людини з небом і ллється з нього світлом. Цей сенс чудово переданий в одному з саврасовских шедеврів – картині “Веселка” .

Зафіксувавши стоїть на пагорбі село, до якої від річки піднімається стежка з викладеної по схилу драбинкою, художник вклав у зображення вологого оксамиту зеленої трави, що пробивається крізь хмари сонячного світла і ніжною, як би тане веселки стільки любові і поезії, що звичайний сільський мотив сприймається як образ якоїсь “лествиці”, запрошує до духовного сходження, залученню до світлим силам “божого світу”. Близька “Веселці” за образним змістом і картина “Біля воріт монастиря” .

Саврасов не раз зображував це прекрасне явище природи, в якому здавна бачився глибокий сенс, по Біблії – “знак завіту Бога з людиною”. Зафіксувавши стоїть на пагорбі село, до якої від річки піднімається стежка з викладеної по схилу драбинкою, художник вклав у зображення вологого оксамиту зеленої трави, що пробивається крізь хмари сонячного світла і ніжною, як би тане веселки стільки любові і поезії, що звичайний сільський мотив сприймається як образ якоїсь “лествиці”, запрошує до духовного сходження, залученню до світлим силам “божого творіння”. Близькі Веселці за образним змістом і картини Біля воріт монастиря і Пейзаж з веселкою.

Цікаво зіставити саврасовскую Веселку з однойменною картиною, написаною в 1900-1905 роках іншим чудовим російським пейзажистом – “светописцем” Архипом Куїнджі, також бачив у цьому явищі глибокий сенс, але запам’ятали його швидше як якусь монументальну “арку” у величному храмі природи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)