Вибір Геракла – Аннібале Карраччі

Вибір Геракла   Аннібале Карраччі

Епічний сюжет картини “Вибір Геракла” написаний італійським художником Аннібале Каррачи під впливом міфологічних сказань про славну життя напівбога Алкіда. Тема важкого вибору правильного шляху в житті молодого героя ще зачіпала творчість багатьох художників.

У виконанні Каррачи сцена метань вийшла не менш повної і змістовної по композиції і томної палітрі кольорів. В основу головного сюжету автор поклав той момент, коли Порочність і Чеснота вже відкрили карти юнакові, демонструючи абсолютно різні дороги. Легенда, якої присвячена робота, з’явилася на світ в оповіданні грецького софіста Продика, з переказом самим Сократом і увічненням на папірусі Ксенофонтом. Розказана казка колись стала алегорією вічної диллеми людини і увійшла в сучасний побут, як метафора складного вибору вірного рішення.

У художньому виконанні, що існує в прозі, передати не так просто. Однак Аннібале вдалося висловити складну сцену і душевні терзання молодого Геракла зрозуміло і доступно. Як на долоні розташувалися “ваги” пороку і добра. Порок-німфа, як прийнято, прекрасна і чиста. Вона оголена і практично не прикрита серпанком тканини. Її атрибутами в даній інтерпретації служать маски, як уособлення обману і лицемірства. Як правило, дорога, що пропонує пройти Порок, має чудові сади, поля, долини, вона пряма без перешкод.

Автор не прагнув до подібних пейзажів. Зате звивистий тернистий шлях Чесноти зобразив вельми темним, вузьким і скелястим. Сама ж діва добра має дуже скромне вбрання. Біля її ніг розташувався поет, що оспівує Героя. Відомо, що Геракл обрав важкий шлях випробувань. Полотно ще повно таємниці рішення. Юнак задумливий, прекрасний і сильний. Його молодість може зіграти злий жарт і направити по дорозі радості і насолод, не роблячи добра друзям, не шануючи богів.

Сцена вибору затьмарена важкої палітрою картини. Вона дуже темна, і сумна. Деталі “забиті” великою кількістю тіней і напівтонів. Дуже великі фігури ледве вміщуються у площа полотна, поетові тісно, і пейзаж надуманий. Це бачення автора, а глядачеві ж залишається насолоджуватися роботою творця XVI століття, наслідувача Рафаеля і Мікеланджело.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Вибір Геракла – Аннібале Карраччі.