Вид озера Немі в околицях Риму – Сильвестр Щедрін

Вид озера Немі в околицях Риму   Сильвестр Щедрін

Серед творів щасливої пори помітне місце займає картина “Вид озера Немі в околицях Риму” написана, мабуть, близько 1825 року. У цьому маленькому полотні, належить до кращих створінням російської пейзажної живопису, з повною наочністю виступають основні особливості нової художньої системи Щедріна. “Вид озера Немі” чужий тим навмисним ефектів, які становлять сутність академічного ландшафту. У щедринском пейзажі немає ні класичних гаїв, ні водоспадів, ні величних руїн; ідеалізація змінюється живим і правдивим відтворенням образу природи.

Основою нового методу стає не “твір” пейзажу, а безпосереднє і точне спостереження натури. Вузька доріжка, обсаджена старими деревами, в’ється вздовж берега і відводить погляд глядача в глибину картини. На першому плані кілька фігур: дві селянки розмовляють на березі, іде чернець, – і хлопчик-погонич веде за ним ослика. Далі видно спокійні світлі води озера; в глибині, закриваючи горизонт, синіє висока, поросла лісом гора. М’яке розсіяне світло заливає картину, крізь гілки дерев на піщану доріжку падають сонячні відблиски, вода виблискує сріблом на сонці, і прозора повітряна завіса огортає ближні і дальні предмети.

Реалістичне оволодіння простором є одним з головних досягнень Щедріна в цій картині. Тут вже немає ні куліс, ні предметних віх, відзначають глибину. Лінійна перспектива змінилася повітряної. Щоправда, три традиційних плану ще зберігаються в картині, але йде вглиб дорога пов’язує їх воєдино і робить простір безперервним. Художник уже не задовольняється правдивим воспроизведнием окремих деталей; він домагається цілісності загального враження і органічної єдності всіх елементів, складових пейзаж.

Передача світла і повітря, єдність освітлення, що зв’язує між собою предмети і просторові плани, є основним засобом, завдяки якому картина набуває цю цілісність. Живописна система, розроблена Щедріним на основі вивчення натури на відкритому повітрі, відкриває нову сторінку в історії пейзажу. Не дивно, що новаторство російської майстра було оцінено не відразу і викликало протести консервативної художньої критики. Ідеологам академічного мистецтва здавалося, що Щедрін “дотримувався рабського наслідування природі, не допускаючи відхилень навіть у користь витонченого”.

Дійсно, художник свідомо відмовився від умовних і вигаданих ефектів, які вважалися “витонченими” у колах, близьких до Академії мистецтв. Але, звичайно, він був дуже далекий від пасивного копіювання натури. У його картині зображений реальний вигляд берегів озера Немі, але і розкрита з глибоким і справжнім проникненням поезія італійської природи, її сонячне спокій і світла, затишна гармонія. Ліричний переживання природи зближує Щедріна з романтиками. Створений в його картинах образ сонячної Італії знаходить собі паралель в поезії Батюшкова, Баратинським і молодого Тютчева. В їх романтичному світосприйнятті виразно виступають реалістичні риси. Разом з поетами свого покоління Щедрін створив живий і цілісний образ природи, зумів правдиво виразити в мистецтві її красу і гармонію і заклав основи реалістичної традиції, згодом широко розвиненою російськими пейзажистами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вид озера Немі в околицях Риму – Сильвестр Щедрін.