Вид в околицях Оранієнбаума – Олексій Саврасов

Вид в околицях Оранієнбаума   Олексій Саврасов

Очевидна непересічність робіт Саврасова, що експонувалися в 1854 році на виставці в МУЖВ, привернула увагу і “августійших” любителів мистецтва. Велика княгиня Марія Миколаївна придбала його картину “Степ з чумаками ввечері” і запропонувала відправитися “для написання видів з натури” в її заміську резиденцію Сергиевка, що знаходилася між Петергофом і Ораниенбаумом.

Там картини виконані “Морський берег в околицях Оранієнбаума” і “Вид в околицях Оранієнбаума” виявилися настільки вдалими, що восени того ж року Рада Академії присвоїла за них 24-річному художнику звання академіка. У цих роботах знайшли розвиток відкриття, зроблені в картині Саврасовим “Камінь у Розливу”.

Так, поєднуючи в картині Вид в околицях Оранієнбаума зображення морських далей і нагрітої сонцем затишній галявини, він дозволяє відчути безкінечність простору і в той же час красу і різноманіття життя поруч з нами: докладно відображені листя дерев, форми і складна забарвлення покритих мохом каміння, папороті, лопухи, що видніються серед трави гриби. Між іншим, ця картина двома роками пізніше була куплена Павлом Третьяковим і, таким чином, стала одним з перших експонатів його славетної колекції.

Сувора, скромна і загадкова фінська природа. Глядачеві представлено звичайний хмарний день, древній дуб, два величезні валуни, мальовничий пень. Вдалині ледь вгадується жіноча фігура, а ще далі, по морю біжить білосніжна яхта. У глядача створюється дивне відчуття, ніби за всім пейзажем спостерігають сиве валуни під дубом. Фантазія перетворює мляві камені у величезних фантастичних звірів, укритих гілками вікового дерева.

Довершують казкову атмосферу хмари, практично повністю застилающие блакитне небо. Мимоволі замислюєшся над тим, що станеться, коли жінка добредет до валунів. На розум приходять численні міфологічні сюжети про викрадення. Колірна гама картини стримана і приглушенна. Сірі валуни, світло-зелене листя, жовта доріжка. Світ, якого ще предостатньо, заливає галявину, намагається висвітлити та валуни. Коричневий глинистий берег, острівці трави, два червоних квітки… А може бути очі лісовика, хитро поглядають на глядача. У цій роботі кожен може побачити щось своє, особливе, невидиме іншими.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вид в околицях Оранієнбаума – Олексій Саврасов.