Відкрите вікно – П’єр Боннар

Відкрите вікно   Пєр Боннар

Француз за походженням, художник-неоимпрессионист, символіст П’єр Боннар був одним з небагатьох іноземних живописців, обраних в Лондонську академію мистецтв. П’єр Боннар отримав класичну художню освіту, у 80-х роках XIX ст. навчаючись в Школі витончених мистецтв і паризької академії Жюлі-ана. Величезний вплив на його творчість справила класична японська гравюра, а також роботи знаменитого живописця Поля Гогена. Деякий час Боннар входив до складу групи молодих живописців, організованою самим Гогеном і знаходиться під величезним впливом символіко-синтетичних робіт свого засновника.

Сам П’єр Боннар завжди прагнув зберегти власну індивідуальність, вважаючи головною особливістю художнього чуття вміння гармонійно розподіляти лінії та кольору. Друзі вважали його не тільки чудовим живописцем, але і талановитим декоратором і здатним ілюстратором. Боннар особливо підкреслював в роботі декоративний характер своєї живопису. Про нього говорили: “Він вміє прикрасити сторони нашого життя дотепними та веселими візерунками своєї уяви”. Чуттєво-святкову красу його полотнам надавало вміле поєднання гнучкого ритму ліній з тонкими кольоровими протиставленнями.

Художник вперше виставлявся з тільки-тільки сформувалася групою “Незалежних”, не приймаються в Салоні офіційної найбільшій виставці в Парижі. Саме з цією групою художників Боннар в подальшому став особливо близький.

Приватні домашні сцени часто ставали для Боннара художніми об’єктами. Спрощуючи сюжет, митець нарочито привертає увагу глядача не до змісту полотна, а до форми передачі власного задуму і відчуттів художника. Так, на картині “Відкрите вікно” зображується освітлена сонцем кімната з відкритим вікном. Хоровод фарб, якими наповнене полотно, робить майже непомітними мешканців кімнати: маленьку дівчинку з посмішкою на обличчі і кошенят. За вікном – чудовий радісний і безтурботний пейзаж півдня Франції. Широкі площини чистого кольору, тепла і світла колірна гамма передають загальний настрій художника.

Боннар полягав у мистецькій групі “Набі”, прагнула до зображення за допомогою спрощення кольору, малюнка і сюжету, що повною мірою відбивалося в його роботах не тільки мальовничих, але і літографічних. Досконало володіючи мовою кольору і ліній, він переносив основну смислове навантаження робіт на спосіб самовираження. Теплий, обволікаючий колорит, мальовничий затишок, спостережливість автора заповнюють всі роботи Боннара. З ім’ям художника тісно пов’язується поняття “паризька школа”, яка поширила по всьому світу особливе світовідчуття молодих французьких художників.

“Набі” працювали в різних видах і манерах мистецтва: оздобленні інтер’єрів, виконання ескізів для вітражів, тканин, килимів, шпалер, шпалер, дуже інтенсивно – у театрально-декоративному мистецтві, графіці, афіші, плакаті. Безсумнівно, найталановитішим в групі “Набі” був П’єр Боннар – то іронічний і гротескний, то ніжний і поетичний в своїх бузково-синіх пейзажах Середземного моря і незліченних “жінок за туалетом”, написаних зазвичай у вишуканій сріблясто-сірій гамі. У 1911 р. на замовлення московського мецената І. А. Морозова П’єр Боннар написав пройняте ідилічним настроєм неокласичне панно “Середземне море”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)