Видобування каменю дурості – Ієронім Босх

Видобування каменю дурості   Ієронім Босх

“Видобування каменю дурості” – картина, яку приписують нідерландському художнику Ієроніму Босхом.

Ця картина представляє фольклорну лінію у творчості художника. На перший погляд, тут зображена звичайна, правда, небезпечна операція, яку хірург чомусь проводить під відкритим небом, поставивши собі на голову воронку. Ймовірно, тут висміюється персонаж ярмаркового фарсу – простачок або чоловік-рогоносець.

Перевернуту воронку, надіти на голову хірурга, пояснювали як натяк на неуважність вченого чоловіка, але в контексті фарсу вона, швидше за все, служить ознакою обману. За іншою версією, закрита книга на голові черниці і воронка хірурга, відповідно, символізують, що знання марно, коли маєш справу з дурістю. і що лікування подібного роду – шарлатанство.

Голландське вираз “мати камінь у голові ” означало “бути дурним, божевільним, з головою не на місці”. Сюжет видалення “каменю дурниці” простежується в голландських гравюрах, живопису та літературі аж до XVII ст. Орнаментальна напис вгорі і внизу говорить: “Майстер, видали камінь. Мене звуть Лубберт Дас “.

В часи Босха існувало повір’я: божевільного можна зцілити, якщо вилучити з його голови камені дурниці. Лубберт – загальне ім’я, що позначає недоумкуватого. На картині, всупереч очікуванням, витягується не камінь, а квітка, ще одна квітка лежить на столі. Встановлено, що це тюльпани. а в середньовічній символіці тюльпан мав дурну довірливість.

В авторстві Босха можна було б засумніватися, якщо б не характерний пейзаж на задньому плані.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Видобування каменю дурості – Ієронім Босх.