Відпочинок на шляху до Єгипту – Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Відпочинок на шляху до Єгипту   Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Караваджо є видатним представником італійської культури пізнього Відродження періоду “сейченто”. Головною рисою мистецтва цього періоду є прагнення художників наблизитися до своїй творчості до реальності. Народився художник в околицях Бергамо, навчався в Мілані у живописця Сімоне Петерца-але, який вважав себе послідовником Тиціана.

Двадцятирічним юнаком Караваджо переїхав до Риму, де залишався до 1606 р., коли, випадково вбивши в бійці молодої людини, втік до Неаполь, потім на острів Мальту і на Сицилію. Він помер при поверненні в Рим після отримання прощення від імені Папи Римського.

Одна з перших його картин, “Відпочинок на шляху до Єгипет”, зображує сцену з Святого Письма на тлі звичайного пейзажу, немов кажучи, що немає різниці між почуттями реального і божественного. Фігури розміщені дуже просто, без будь-якої композиційної витонченості і значущості. Він не ідеалізує образи. Його Мадонна втомилася і спить. Йосип, старий і незграбний селянин, сидить на мішку. Біля його ніг лежить обплетена пляшка для вина, поруч стоїть осел, і тільки прекрасна постать юного ангела в білосніжному покривалі перетворює дійсність у поетичну реальність, ідилію.

Картина позбавлена і просторових хитрощів: близькі предмети на передньому плані – камені і трава – виписані до найдрібніших подробиць, а віддалені об’єднані серпанком світла і повітря. Гармонія і єдність передані і кольором. Центральне світле пляма витонченого тіла ангела виглядає ще більш яскравим серед оточуючих світло-зелених, світло-коричневих і сріблястих тонів. Поезія, вважає Караваджо, – це не фантастичний вимисел, а вираз внутрішнього життя людини. Вона не підноситься над реальністю, а знаходиться всередині неї.

Історичній тематиці присвячені картини Капели Кантарелли в церкві Сан Луїджі деї Франчезі. Картина “Святий Матфей з ангелом” була написана для вівтаря, але була відкинута духовенством як дуже реалістична. Вона побудована на контрастах: співвідношення світла і тіні, старого апостола і юного ангела, великих, забруднених землею ніг на першому плані і світяться крил ангела в глибині.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Відпочинок на шляху до Єгипту – Мікеланджело Мерізі да Караваджо.