Відступ при Мариньяно – Фердинанд Ходлер

Відступ при Мариньяно   Фердинанд Ходлер

Швейцарський художник-постимрессионист Фердинанд Ходлер працював у руслі символістського “стилю модерн”. Він був одним з основоположників національної романтики і справив великий вплив на формування експресіонізму.

Шлях Ходлер до мистецтва був непростий. Важке дитинство, постійна потреба, наполеглива праця і неприйняття його творчості публікою не зломили художника, тому всі його зрілі роботи наповнені непохитною волею і мужністю.

Зустріч зі швейцарським живописцем Бартелемі Часному визначила шлях Ходлер в мистецтві. Взявши талановитого хлопчика до себе в майстерню, Менн прищепив йому не тільки навик малюнка, але і загальну художню культуру, не обмежуючи при цьому самобутності і новаторства розкривного таланту. Розквіт майстерності молодого живописця припав на середній період життя Ходлер – роки переходу епох.

Манера роботи Ходлер в перші роки свідомого творчості являла собою точне і образне відображення реалій, гострота бачення художника часто переходила за рамки цього, стаючи свого роду провісником подій прийдешнього. Тяжке враження від його картин не випадково, оскільки основні теми його творчості – пошук себе, відчуженість, нерозуміння, втома; все це відбивалося на його підкреслено стилізованих полотнах. Поступово Ходлер ставав відомим і затребуваним живописцем і навіть отримував премії, проте тільки наступний етап його творчості по-справжньому реалізував його людський і живописний потенціал.

Доросла Ходлер дещо змінив стилістику живопису – у нього з’явився власний пластичний стиль з елементами символізму. Стилізований монументалізм його нових робіт виражає загальнолюдські теми, тому відразу викликає відгук у глядача. Дещо спрощені і лаконічні образи, наповнені в той же час внутрішньою напруженістю, шикуються на картинах швейцарського живописця в композиційне єдність за допомогою застосовуваного принципу Ходлером “паралелізму” форм і чистих кольорів.

Суть цього принципу полягає в тому, що у фронтальній площині живописного полотна компонуються з ретельно продуманою ритмікою великі, чітко окреслені образи, що заповнює майже весь простір картини. Досягається при цьому “зриме втілення ідеї” і було завданням художника. Його великі символічні полотна – “Істина”, “Любов”, “Погляд у безмежність” – виконані в манері, яку сам художник назвав “паралелізмом”. Вона передбачає фронтальну, врівноважену компонування великих фігур; ретельно розроблена ритміка поз і рухів одухотворяє ці фігури, залучаючи їх до височини задуму. Монументалізм Ходлер знаходить опору не в сфері чистих ідей, а в образах національної історії. У батальних композиціях художник знаходить свою міру співвідношення жорстокої реальності битв і милозвучно-величавого руху історії.

Роботи зрілого Ходлер ще більш виразні, у них зникає символічна м’якість. Так, “Відступ при Мариньяно” характеризують ритм, невгамовна енергетика людей, об’єднаних спільною метою. Кожен образ виписаний у чіткому обсязі, суворі контурні лінії, виділяють “кричуще” рух людей. Загальна мажорна композиція у Ходлер тепер дуже далека від глибокого песимізму ранніх робіт.

Полотно передає реальну історичну подію – перемогу артилерії Франциска I над швейцарськими піхотинцями, незламність і мимовільну мужність яких виражені дуже чітко. Вся композиція розділена художником на верхній і нижній яруси, в першому зображені шеренги марширують по занесеної снігом насипу і уніфікованих по повній формі солдатів, на другому – студенти, в поспіху снаряжающиеся і вскакивающие на коней. Картина вирішена мовою сучасних жестів, відображена динаміка силуетами, противопоставляемими один одному. Саме ця робота зробила Ходлер знаменитим на весь світ.

Останні роки життя художника були затьмарені тяжкою хворобою його дружини, тому біль і життєва драма наповнюють полотна цього періоду. Однак, незважаючи на удари долі, основним значущим початком його життя і творчості була нескорена людська воля. Не випадково їм був обраний девіз: “Те, що об’єднує людей, сильніше того, що їх роз’єднує”.

Модернізувавши все швейцарське мистецтво, визначивши подальші шляхи його розвитку, Ходлер отримав визнання на чужині, ніж на батьківщині. Так, у 1900 р. йому була вручена золота медаль у Парижі. Ходлер розвиває національні ідеї своєї творчості головним чином у пейзажах, мажорно-романтичний тон яких обумовлюється виразністю природних форм, величністю простору, яскравих фарб, руху життя.

Творчість Ходлер було необхідним етапом у відновленні що вислизають взаємин глядачів і художників. В його картинах необхідність в отриманні універсальних світоглядних поштовхів, що даються мистецтвом, досягала найвищого ступеня. Саме в цей час Ходлер був нарешті сприйнятий і зрозумілий. Життя і творчість Ходлер привнесли в швейцарську живопис грандіозний за своїми масштабами розмах втілення національних і демократичних ідей, не досягаються більш ніколи.

Найбільш відомі роботи Ходлер: “Студент”, “Учень”, “Ніч”, “Евритмія”, “Виступлениейенскихстудентов 1811 року”, “Реформація в Ганновері”, “Косец”, “Дроворуб”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Відступ при Мариньяно – Фердинанд Ходлер.