Вигляд річки Вааль у Nijmegen – Ян ван Гойен

Вигляд річки Вааль у Nijmegen   Ян ван Гойен

На цій картині зображений середньовічний місто під низьким похмурим небом, розташований на березі річки. Це всього лише пейзаж, але чомусь при вигляді полотна виникає відчуття, ніби знаєш про Голландії практично всі. Це всього лише вид куточка чужій землі, але звідки народжується почуття любові до нього?

Ім’я автора картини – Ян ван Гойен, творчість якого відіграла велику роль в розвитку голландського живопису XVII в. Ван Гойен вважається основоположником голландського реалістичного пейзажу, і саме в його картинах закладаються ті традиції жанру, які будуть визначати подальшу еволюцію цього виду образотворчого мистецтва. Тому з повним правом можна стверджувати, що в роботах ван Гойена пейзаж остаточно оформився як самостійний жанр.

Інтерес ван Гойена до відображення на полотні особливостей рідної природи прокинувся рано. Ще будучи учнем Е. ван де Велде, під чиїм впливом, власне, і склалася його творча манера, ван Гойен починає працювати з можливостями цього жанру. У той час він робить поки лише легкі начерки і замальовки, варіює теми, але в кисті художника вже відчувається щось від майбутнього майстра пейзажів. Такою була школа ван Гойена-художника.

У ранніх роботах ван Гойена приваблює який-небудь великий, значний предмет, який розміщується художником на передньому плані. Він дозволяє затримати увагу глядача, однак колірного єдності ще немає. Над живописцем тяжіють рамки попередніх дослідів, але він вже на шляху до звільнення від них. Прикладом може послужити картина “Косовиця”, написана в 1630 р. Подальша еволюція ван Гойена ознаменована відмовою від цих опорних пунктів і переключенням уваги на передачу атмосфери, градації освітлення, використання колірної співзвучності. Класичного бачення принципів голландського пейзажу ван Гойен домігся в роботі над “Видом річки Вааль у Неймегена”, створеної дев’ятнадцять років після “Сінокосу”.

Голландський пейзаж – це не прагнення відобразити космічно цілісну картину природи. Це пейзаж глибоко національний, з видами конкретної місцевості. Ясний день або похмуре небо, млин на березі річки або кріпосна стіна – все ставало джерелом натхнення для художників, переданого з глибоким почуттям любові і щирої прихильності. Внутрішнє ставлення до об’єкта позначалося настільки сильно, що відображення його на полотні помітно навіть недосвідченому оку. Не позбавлені цього і твори ван Гойена, чого і народжується те нез’ясовно тепле відчуття при погляді на “Вигляд річки Вааль у Неймегена”.

Можливо, в “Вигляді річки Вааль” майстер вперше відступає від традиційного методу побудови простору. До ван Гойена ілюзію глибини прийнято було створювати за допомогою кулісного розташування об’єктів з відступаючими планами. Композиційний центр у такому випадку необхідно розташовувати строго в середині. Ван Гойен знаходить інший прийом. Він будує перспективу з допомогою діагональної композиції, розташувавши найбільш дрібні деталі на лівому задньому плані, а найбільш значний об’єкт – на правому передньому, на якому і знаходиться “точка відліку”–місце, звідки і відбувається весь рух на полотні.

Створення візуального ефекту глибини служить і поступове спадання чіткості зображення об’єктів, завдяки чому на далекому фоні виразно виникає повітряна серпанок. Відчуття повітря – одне з важливих досягнень ван Гойена. Тонко використовуючи градацію кольорів, художник, віддаляючись вглиб, зменшує виразність і звучність тонів, наповнюючи пейзаж повітряної свободою, яка дивним чином відтворює вологість річкових випарів, легкість расплившегося туману, обволікаючий собою предмети.

Для передачі рівнинного характеру місцевості ван Гойен використовує низький горизонт, залишивши практично всі місце на полотні похмурому небу з важкими хмарами. Небо грає тут чи не провідну роль. Саме таке бачення небесного елемента є відкриттям голландської живопису, і ван Гойен геніально застосовує відомий досвід для впливу на глядача. Затягнуте хмарами, воно змінюється, і це рух можна виразно сприймати, а низький горизонт сприяє створенню відчуття надзвичайної висоти. Використовуючи сірувато-сріблясті тони, ван Гойен поміщає всі предмети в єдину световоздушную середовище, де зближені і розсіяні один одного частині народжують неповторну цілісність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вигляд річки Вааль у Nijmegen – Ян ван Гойен.