Вигнання. Фреска. Церква Іоанна Предтечі в Рощенье – Фра Беато Анджеліко

Вигнання. Фреска. Церква Іоанна Предтечі в Рощенье   Фра Беато Анджеліко

В Біблії не сказано, що прабатьків вигнав з раю саме ангел : Бог “вигнав Адама, і поставив на сході біля саду Едемського херувима і полум’яний меч, який звертається” . Традиційна трактування сюжету, властива середньовічному мистецтву, зберігалася і в епоху раннього Відродження.

Подивимося на дивовижне “Благовіщення”, написане близько 1434 р. флорентійським художником, ченцем-францисканцем Фра Беато Анджеліко. Коли глядач відводить погляд від золотокрилого ангела і благоговійно внимающей йому діви Марії, він зауважує в лівому верхньому кутку картини майже зливається з пейзажем сцену вигнання з раю.

У Фра Беато Анджеліко, художника затишного і просвітленого, ця сцена не така драматична, як сумна. Ангел не палає гнівом, не здіймає войовничо свій меч. Він майже по-батьківськи поклав руку на плече невтішного Адама, не виганяючи, а немов співчутливо випроваживая согрешившую пару з райських врат. У першій третині 15 ст. паралельно з канонічним з’явився новий підхід до зображення прабатьків.

Відбувалася поступова ломка середньовічного світогляду: гуманісти стверджували нові уявлення про природу, про людину та її місці у світі, і образи Адама та Єви почали цікавити художників самі по собі, а не тільки як втілення первородного гріха.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вигнання. Фреска. Церква Іоанна Предтечі в Рощенье – Фра Беато Анджеліко.