Вигнання Іліодора – Рафаель Санті

Вигнання Іліодора   Рафаель Санті

Станца д’еліодоро, або “Вигнання Іліодора” була другою з кімнат в папських покоях Ватиканського палацу, яку оформляв Рафаель. Він приступив до роботи в 1512 році і, по всій видимості, завершив її через два роки. Основні теми розпису пов’язані з історичними або легендарними подіями, що мали відношення до папи Юлію II (який помер у лютому 1513, в самий розпал робіт.

Генріх Вельфлин дав чудовий аналіз ватиканських фресок Рафаеля. Наведемо витяг з уривка, присвяченого “Вигнання Іліодора” Рафаеля:

“У другій книзі Маккавейской розповідається, як сирійський полководець Іліодор відправився в Єрусалим для того, щоб… пограбувати храм, взяти гроші вдів і сиріт. З плачем бігали по вулиці жінки і діти, боячись за своє майно. Блідий від страху, молився первосвященик біля вівтаря. Ні благання, ні прохання не могли відхилити Іліодора від його наміру; він вривається в скарбницю, спустошує скрині, але раптом з’являється небесний вершник у золотому озброєнні, перекидає на землю розбійника і топче його копитами свого коня, в той час як двоє юнаків січуть його різками.

Послідовні моменти цієї історії Рафаель поєднав у картині, але не за зразком старих майстрів, спокійно располагавших сцени одна над іншою чи поряд, а з дотриманням єдності часу і місця. Він зображує сцену не в скарбниці, а вибирає момент, коли Іліодор з награбованим багатством готовий покинути храм; жінок і дітей, згідно з текстом, з плачем бігали по вулиці, він вводить в храм і робить свідками божественного втручання; природно, що і первосвященик, благальний бога про допомогу, отримує належне місце в картині.

Сучасників особливо вражав спосіб розташування сцен у Рафаеля. Головна дія звичайно зосереджувалася посередині картини; тут же, в центрі, було велике порожнє простір, а основна сцена зрушена зовсім до краю.

Сцена покарання розвивається тут за новим драматичним законами. З точністю можна сказати, як изобразило б подібна подія кватроченто: Іліодор лежав би в крові під кінськими копитами, а з двох сторін були б розташовані нападники на нього бичувальні юнаки. Рафаель створює момент очікування. Злочинець тільки що перекинуть, вершник піднімає коня на диби, щоб вразити його копитом, і тоді тільки вбігають в храм юнаки з різками…

Тут рух юнаків має особливу цінність, бо швидкість свого бігу вони посилюють рухом коня, завдяки чому мимоволі створюється враження блискавичності всього явища. Дивовижно передана швидкість бігу ледь торкаються до землі ніг юнаків… Іліодор не позбавлений благородства. Його супутники в сум’ятті, але сам він і в приниженні зберігає спокій і гідність. Його обличчя може служити зразком вираження енергії в смаку чинквеченто. Голова болісно піднята, і це рух, виражене художником небагатьма штрихами, перевершує все створене в попередню епоху.

Проти групи вершників знаходяться жінки і діти, тісняться один одного, із застиглими рухами, пов’язані загальним контуром. Враження натовпу створено простими засобами. Порахуйте фігури, і ви здивуєтеся їх малому числу, але всі їх руху розвинені в надзвичайно виразних контрастах, сміливих, красномовних лініях: одні запитально дивляться, інші вказують, треті перелякані і хочуть втекти.

В глибині два хлопчика піднялися на колону. Навіщо вони потрібні? Такий мотив не є випадкове додавання. Ці хлопчики необхідні композиції як противагу свідому Илиодору. Чаша ваг, опустилася на одній стороні, підвелася на інший. Низ картини отримує значення тільки через це протиставлення.

Взбирающиеся на колону хлопчики мають і ще інше призначення. Вони притягають погляд в глибину картини, до її середині, де ми, нарешті, знаходимо молиться первосвященика. Він стоїть на колінах біля вівтаря, не знаючи, що молитва його вже почута. Таким чином, основна думка – благання в безпорадності – стає в центрі”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)