Викрадення Олени – Гвідо Рені

Викрадення Олени   Гвідо Рені

Картина італійського художника Гвідо Рені “Викрадення Єлени”. Розмір картини 253 x 265 см, полотно, олія. Згідно давньогрецької міфології знаменита своєю божественною красою Олена була дочкою Зевса і Леди, сестрою Клітемнестри. Олена, у первісному мифотворчестве безсумнівно богиня, в гомерівських поемах є смертною жінкою, дружиною Менелая, царя Спарти; з-за викрадення її Парісом розгорається Троянська війна.

Під час війни Олена живе в Троє, як дружина Паріса, каючись у своєму проступок, зневажаючи Паріса і бажаючи всією душею повернутися до першого дружину і покинутою дочки Герміоні. Пріам і знатні старійшини троянські віддають належне її красі. Після взяття Трої Олена знову дістається Менелая, з яким і повертається в Спарту. У послегомеровских версіях сказання про Олені ускладнилося і доповнився багатьма новими подробицями, ймовірно, частково запозиченими з різних місцевих легенд.

Так в інших міфах, говорилося, що Олена, ще будучи дівчиною, була викрадена Тезеєм, але повернута братами. З двох історій “Одіссеї” розвинулося сказання, що після смерті Паріса вона стала дружиною брата його Деїфоба, якого і видала після взяття Трої Менелая. З інших міфічних історій, пов’язаних з “Іліадою” і “Одіссеєю” про перебування Менелая з Оленою в Єгипті розрослися оповіді про те, що Олена зовсім не була у Троє, а залишалася у єгипетського царя Протея, яким і була повернута Менелая.

Щоб примирити цю версію з Гомером, вигадали, що Троє перебував привид Олени. Існував розповідь, що побічні сини Менелая, після смерті його, вигнали Олену з Спарти; вона бігла на Родос, де і померла, повісившись на дереві. По смерті Олени душа її була перенесена на острів Левка, де вона поєднувалася з Ахіллесом. Сказання про Олену часто відтворювалися стародавніми художниками, як грецькими, так і этрусскими. У Спарті і інших місцях Олену шанували як богиню.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)