Висхідне сонце – Джорджо де Кіріко

Висхідне сонце   Джорджо де Кіріко

Джорджо де Кіріко, італійський художник і теоретик мистецтва, що по праву вважається одним з провісників сюрреалізму в сучасного живопису, у другій половині життя відійшов від новаторських ідей, шукаючи натхнення в образах класичного мистецтва.

Після успіху на паризькій виставці 1925 він все частіше став запозичувати сюжети для своїх картин з греко-римської міфології. Стародавня середземноморська цивілізація була рідною для майстра, який народився і провів дитинство і юність у Греції, а юність і зрілі роки – в Італії.

Висхідне сонце – символічний образ античного світу, часу зародження європейської культури. На картині з такою назвою де Він показує, як сонце своїми схожими на людські руки променями пестить золоте небо і піщаний берег, доторкаючись до фрагментів стародавньої архітектури, що лежать біля підніжжя невеликого, стилізованого в античному дусі храму, увінчаного трикутним фронтоном, який спирається на напівколони іонічного ордера. По близькості видно величезні, викинуті на берег морські зірки.

Моря не видно, але зате перед глядачем – його мешканці. Антична цивілізація була приморської, всі її великі центри не віддалялися від береги далі ніж на 60 км. Навпаки стародавнього храму стоїть умовно зображений, але впізнаваний типовий італійський будиночок зі ставнями, можливо, символізує спадкоємність культур.

Хоча живописець і перейнявся інтересом до класичного спадщини, його художній мова і образний лад ще тісно були пов’язані з попереднім періодом творчості. Вся картина – це набір знаків, побачених як б уві сні або видіння. Очевидно, однак, що воно виникає в уяві художника не спонтанно, а є плодом роздумів і роздумів, наділених в форму випадкової фантазії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)