Витязь на роздоріжжі – Віктор Васнецов

Витязь на роздоріжжі   Віктор Васнецов

Дана картина В. М. Васнецова написана, як і багато інших його картини, під впливом казкових та билинних сюжетів. У центрі твору – Ілля Муромець. Він відомий як самий мужній і сильний богатир на Русі. Обличчя його не видно, він сидить на своєму білому коні, озброєний списом, щитом, булавою, цибулею, повним стріл.

Весь образ говорить про його роздуми, фігура богатиря велична і могутня. Задума видно і в схилилася голові. Спис його також нахилене вниз. Автор показує єдність між ним і його бравим другом – конем, тому що поза коні також звернена вниз. Незважаючи на те, що кінь стоїть впевнено, голова нахилена.

Перед богатирем знаходиться камінь, на якому написано, що якщо поїхати прямо, то неможливо залишитися живим нікому: “ні проїзному, ні перехожого, ні пролетному”. Також написано і в російських билинах. Всі інші написи на камені стерлися, тому що пройшло вже багато років. Він розуміє, що у нього є тільки один шлях, який приведе його до смерті.

Похмурий задній фон лише підкреслює настрій роботи В. М. Васнецова. Місцевість зображена болотиста, рослинності майже немає, камені розкидані також самих похмурих тонів. Видно кістки, що залишилися після бою, а над ними літають ворони в пошуках своєї легкої здобичі. Перед богатирем стоїть непростий вибір, вантаж відповідальності. Йому дуже важко дається прийняття цього рішення.

Картину доповнюють нависли грозові хмари, які ще більше нагнітають обстановку і вказують на повну безвихідь ситуації: ні ліворуч, ні праворуч дороги немає, а якщо йти прямо – то чекає смерть. Хочеться вірити, що мужність богатиря візьме гору над похмурими думками і силами, він прокинеться від своїх важких думок, поїде прямо і знищить злу силу і всіх ворогів, які перегороджують йому дорогу. Тим самим, він в черговий раз врятує Русь.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Витязь на роздоріжжі – Віктор Васнецов.