Вівтар Барді – Сандро Боттічеллі

Вівтар Барді   Сандро Боттічеллі

Мадонна з Немовлям на троні, Іоанном Хрестителем і Євангелістом Іоанном, або Вівтар Барді.

“У церкви Санто Спіріто у Флоренції він розписав дошку для капели Барді, ретельно виконану і прекрасно оброблену, де є оливи і пальми, виписані їм з великою любов’ю” Вазарі.

Картина “Мадонна з Немовлям на троні, Іоанном Хрестителем і Євангелістом Іоанном”, відомий також як Вівтар Барді – одне з найбільш вражаючих творів Боттічеллі, написаних на замовлення Джованні де Барді. Цей фінансовий магнат свого часу зробив статки на торгівлі вовною в Англії, а також керував лондонським відділенням банку Медічі. Повернувшись у рідне місто, він побудував капелу в Санто Спіріто, вівтарний образ для якої замовив Боттічеллі.

Верхня частина вівтаря і бічні стулки все ще знаходяться в капелі Барді, сдева від хору. Сам вівтарний образ зберігається в Берлінському музеї Саатлих; на жаль, була втрачена рама, створена відомим зодчим і різьбярем по дереву Джуліано да Сангалло.

У центрі сцени на троні сидить т. н. Мадонна Годує, вона відкриває груди, щоб погодувати Немовля, що сидить у неї на колінах. По обох сторонах від трону розташовані Іоанн Хреститель і Євангеліст Іоанн, святі покровителі замовника вівтаря, Джованні де Барді.

Проповіді Савонароли зробили сильний вплив на багатьох талановитих, релігійних людей мистецтва, не встояв і Боттічеллі. Радість, поклоніння красі назавжди пішли з його творчості. Якщо попередні мадонни поставали в урочистому величі Цариці Небесної, то тепер це бліда, з очима повними сліз, жінка, багато зазнавши і пережила. Риси обличчя, кисті рук Мадонни стають все більш подовжені, тендітні, неземні. Вся фігура Богоматері, вертикальні складки одягу, сині смуги накидки, розпущене пасма волосся підкреслюють спрямованість вгору. Лик немовляти повний недитячою сумі.

Праворуч і ліворуч від трону, як почесна свита Богоматері, звстили Іоанн Хреститель і Євангеліст Іоанн. Їх обличчя були суворі, сумні, морщинисти від перенесених страждань і поневірянь. Іоанн Хреститель, покровитель міста Флоренції, одягнений поверх вовняної туніки в червоний плащ. На траві біля його ніг лежить хрестильна чаша, рука Предтечі привертає увагу глядача до Мадонни з Немовлям. Боттічеллі написав іншого святого Іоанна Євангеліста, в образі поважного старого. В руках він за традицією тримає книгу і перо, з-за його спини виглядає величезний орел, один з чотирьох звірів, що символізує Євангеліста Іоанна.

Композиція вівтаря Барді була незвичайною для того часу: Боттічеллі показав особливе рішення класичної тричастинній композиції, що зображувала Мадонну на троні і двох святих. Він використовував для структурного фону не традиційні архітектурні, а рослинні елементи. Навколишня флора, плетений альтанка, предмети інтер’єру – все промальовано з неземною декоративністю, як і на інших творах цього періоду, наприклад в картині “Весна”.

Всі квіти і плоди на картині несуть символічне навантаження. Як і на багатьох творах періоду Відродження, замість кедра Боттічеллі зобразив лимонне дерево. Ймовірно, ця плутанина була викликана тим, що латинське слово “cedrus” в італійському перекладі має два значення – кедр лимонне дерево.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вівтар Барді – Сандро Боттічеллі.