Вівтар двох Іванів – Ганс Мемлінг

Вівтар двох Іванів   Ганс Мемлінг

Цікаво, що Мемлінг, судячи з документів, ніколи не відігравав помітної ролі в гільдії і не займав ніякого адміністративного поста. Дійсно, на відміну від Петруса Кристуса Мемлінг не прагнув до отримання високого статусу.

Єдиною громадською організацією, яка замовляла йому картини, був госпіталь Святого Іоанна в Брюгге. Там знаходяться чотири його твори, створені за замовленням ченців монастиря при госпіталі. Таке траплялося нечасто, і згодом виникло багато міфів про особливі відносини Мемлінга і цього закладу. У той період часу Мемлінг і Хуго ван дер Гус були визнані за життя найбільшими художниками Нідерландів. Це були останні роки “золотого століття” для Брюгге, де все ще спостерігалося відносне процвітання, незважаючи на початок загального економічного занепаду в країні з-за постійних війн Карла Сміливого.

Спокій – принаймні в межах міських стін – нагадувало затишшя перед бурею. Синій небосхил над парками з нерухомими деревами, на яких не ворушиться жоден листок, і прозорі відображення в море Апокаліпсису – символічне зображення Мемлингом цієї політичної атмосфери. Госпіталь Святого Іоанна був найстарішим великим установою для хворих, які потребують і мандрівників. Згадки про нього зустрічаються ще в джерелах кінця XII століття; підтримується міською владою в рамках програми боротьби з бідністю та соціальними заворушеннями, він розвинувся до масштабів відомого сьогодні комплексу. У 1459 році заклад отримав статус монастиря. Керували двома громадами настоятель, настоятелька та їх скарбники.

Коли в 1473-1474 роках в шпитальної церкви була споруджена нова апсида для хорів, саме ці чотири людини замовили Мемлингу великий триптих для оздоблення головного вівтаря. Твір все ще зберігає первісну раму, в якій воно було встановлено на вівтар. Довгий час відоме під назвою Містичне заручення Святої Катерини з-за символічного жесту Христа, надягають обручку на палець святий, це твір однозначно присвячений Діві Марії і святих-покровителів установи – Івана Христителя та Івана Богослова. Це найбільший з грандіозних триптихів Мемлінга поряд зі Страшним Судом і Страстями Господніми з Любека.

З точки зору хронології ці твори рівномірно розподіляються протягом його кар’єри і, таким чином, служать віхами його творчості. Вівтар двох Іванів датується 1479 роком і таким чином виявляється посередині між двома названими творами. На центральній частині зображено Святе Співбесіду – зібрання святих навколо Діви Марії. Вона сидить на троні; два ширяють ангела в темно-синіх шатах покладають на неї корону Цариці небесної. По праву руку Марії прихиляє коліна Свята Катерина – учасниця містичного заручин, впізнавана також знаряддям своєї тортури – мечу і колеса. За її ліву руку – Свята Варвара, атрибутом якої вважається церква з білого каменю. Ледь видима крізь ажурні кам’яну роботу гостія міститься в скляному циліндрі на золотому півмісяці. Хоча гостія – також символ Святої Варвари, її можна розглядати і як натяк на месу-символізм, який зустрічається на всьому просторі картини.

Фігури двох Святих Іванів, що стоять за жінками по обидва боки від Діви Марії, персонифицируют аспекти Євхаристії. Іоанн Хреститель вказує рукою на істинного Агнця – Христа, який, будучи новим Адамом, який тримає в руці яблуко. Іоанн Богослов благословляє свій кубок з отрутою немов священик благословляє кубок з вином під час меси. З точки зору сакрального сенсу цього зібрання, книга, яку ангел пропонує Діві Марії, і звуки, що видаються грає на органі ангелом з іншого боку, мають однакове значення. Марія виступає в ролі божественного вівтаря.

Композиція групи досконала у своїй симетрії, як і архітектура на задньому плані. Немає сумніву, що Мемлінг взяв за зразок архітектурне обрамлення з Мадонни каноніка ван дер Пале ван Ейка, змінивши її для додання простору більшої відкритості та створення легкого споруди з спрямованої вгору колонадою. Вузькі вертикальні прорізи між колонами відкривають тягнеться в далечінь пейзаж з руїнами і будівлями, де в мініатюрі зображені сцени з житій обох Святих Іванів. Кожна стулка зображує один такий епізод крупним планом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Вівтар двох Іванів – Ганс Мемлінг.