Вівтар двох Іванів. Права стулка – Ганс Мемлінг

Вівтар двох Іванів. Права стулка   Ганс Мемлінг

На правій стулці – Івана Богослова на Патмосі. Зображення на капітелях колон над головами обох святих на центральній частині твору – ще одна ілюстрація їх біографій. Проте існує ще і третя тема, відображена на задньому плані. Хоча вона включена в загальний простір картини, але відноситься виключно до донаторів: ченцям і черницям при госпіталі Святого Іоанна в Брюгге. Це сцена розливу імпортного вина одним з ченців госпіталю. Точний розлив вина був одним з важливих джерел доходу установи.

Вигнаний після тортур на острів Патмос в Егейському морі, Іван сидить з книжкою на колінах. Перо занурене в чорнильницю, складаний ніж напоготові. Святий дивиться вгору. Його бачення наповнює весь простір: повітря, воду і землю. На троні з кам’яним балдахіном сидить Господь. Оточений веселкою, він одягнений у червоні і зелені одягу; зеленувате сяйво випромінюють його обличчя і руки.

Небесне бачення оточене ще однією веселкою. Там же присутній наступний сюжет: господня рука спочиває на книзі з сімома печатками. Ангел вказує на неї і запитує Івана: “Хто гідний розгорнути книгу, і зняти печатки її?” . Агнець розкриває одну за одною шість печаток; з’являються чотири вершники, і починається космічна катастрофа. Сонце вибухає, зірки падають з неба. І багаті, і бідні шукають притулку в печерах. Коли розкривається сьома печатка, рука з-за хмари над веселкою вручає сім труб семи ангелів. Нижче преклонив коліна перед вівтарем ще один ангел. На вівтарі лежать палаючі вугілля, які він скине на землю, викликаючи грім і землетрусу. Наступні події, про кожного з яких сповіщає звук труби, зображені у зменшуються за розміром у відповідності з перспективою сценах. Град і вогонь обрушуються на землю, згоряє вся трава.

Від падають у море гір гинуть кораблі. Впала зірка отруює прісну воду; у прямокутного колодязя распростерто мертве тіло. По небу летить ангел, сповіщаючи горі при чергових звуках труб. Праворуч видно ще одна падаюча з неба зірка з ключем “від колодязя безодні. Вона відчинила колодязь безодні, і вийшов дим з колодязя… І з диму вийшла сарана… За своїм видом сарана була подібна коням… На ній були броні… а шум від крил її – як стук від колісниць, ..ів хвостах її були жала; влада ж її була – шкодити людям п’ять місяців”. . Навпроти цієї сцени орди вершників несуть смерть і руйнування. Солдати в червоних і сірих обладунках мчать на звірів з лев’ячими головами та зміями замість хвостів. За ними з’являється величезний ангел, “.. .над головою його була веселка, обличчя його, як сонце, і ноги його, як стовпи огняні, в руці у нього була книжка розкрита…” . І далі Мемлінг також старанно ілюструє текст Одкровення. Сім громів зображуються у вигляді вибухів над головою ангела; ангел піднімає праву руку до небес і простягає книгу Івана; сам Іоанн з піднятими руками стоїть неподалік. Фінальна сцена ставиться до дружини і дракону. Високо в небі з’являється Діва Марія; ангел тримає її Немовляти поза межами досяжності червоного семиглавого чудовиська. Його хвіст змітає з неба зірки. Нижче зображено, як дракон переслідує вже крила Діву Марію; праворуч його вражає архангел Михайло. Вдалині, над лінією водного горизонту, дракон передає свою владу семиглавому морському чудовиську з тілом леопарда.

Навряд чи можна назвати випадковістю, що Апокаліпсис – пророцтво про кінець світу – виявилося другий за значенням темою у вівтарі. Воно служить таким же грізним застереженням для віруючих, як і Страшний Суд, що є доречною темою для лікарняних стін. Праведні душі у височині, зібрання святих і ангелів навколо відстороненою Богоматері – цей сюжет Мемлінг неодноразово зображував на вимогу самозакоханих любителів розкоші – купців, вельмож і прелатів – для їх особистих каплиць. Однак таке твір має зовсім інший ефект, коли знаходиться поруч з хворими і бідними, палати яких відкрито примикають до церкви. Погляди вмираючих відводять їх у світ дів у золотої парчі, шовках і горностай, в золотих коронах з блискучими каменями, до яких тягнеться немовля Ісус. Що це: початок християнського гуманізму або захід минулої епохи?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Вівтар двох Іванів. Права стулка – Ганс Мемлінг.