Вівтар двох Іванів. Зовнішні стулки – Ганс Мемлінг

Вівтар двох Іванів. Зовнішні стулки   Ганс Мемлінг

На зовнішніх сторонах стулок триптиха зображені уклінні донатори зі своїми святими покровителями. На лівій стулці – настоятель Антоній Зегерс і скарбник Якоб де Кенинк, на правій – настоятелька Агнес Каземброт і скарбник Клара ван Хюльзен.

Ці персонажі відповідають чотирьом фігур на центральній частині триптиха: двом Иоаннам і Святим Катерині і Варварі; причому Катерина символізує громаду черниць наречена Христа, а Варвара – свята, яку закликали у молитвах для допомоги тяжкохворому, страждає або вмираючого християнину. Переплетення ілюзії і реальності добре помітно також і в тому, як Мемлінг задумав зовнішню бік вівтаря. Нагадаємо, що раніше всі твори на звороті стулок виконувалися в техніці гризайлі.

Фігури здаються живими, і в цій якості не поступаються зображень на внутрішній частині. Мемлінг пориває з традицією “мертвою” задньої стінки і тим самим проголошує її кінець. Картина перестає бути утилітарною частиною церковної обстановки, але стає оптичним екраном, дверима в новий простір з кожної своєї сторони. Хоча донатори і присутні, вони схиляють коліна перед головною сценою. Можна з усією визначеністю стверджувати, що творчість Ханса Мемлінга відноситься до зовсім іншої категорії, ніж його твори знаменитих соотечественнников – ван дер Гуса і Брейгеля, які могли інтерпретувати сюжет в чисто “людському” вимірі. Але саме він був першим, хто успішно втілив “платонічний” аспект у живопису північніше Альп як раз в той час, коли художники від Пизанелло до Рафаеля намагалися отримати такий же результат абсолютно іншим способом в період італійського кватроченто. Мемлінг створює містичний простір, в якому взаємодіють не тільки ілюзія і реальність, але й небеса і земля.

Християнська міфологія розгортається в картину, яка не поступається яскравістю образів античності. Образ і переказ йдуть рука об руку єдиної концепції, що збереглася в історії і часу, чітко визначивши роль живопису як чистого образу і в цьому сенсі відображає ідеальну реальність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вівтар двох Іванів. Зовнішні стулки – Ганс Мемлінг.