Вівтар Сан Марко, або Коронування Марії з ангелами, Євангелістом Іоанном і Святим Августином, Ієроніма і Элигием – Сандро Боттічеллі

Вівтар Сан Марко, або Коронування Марії з ангелами, Євангелістом Іоанном і Святим Августином, Ієроніма і Элигием   Сандро Боттічеллі

Врешті 1480-х років релігійні образи інтимного, камерного плану змінюються в творчості Боттічеллі композиціями масштабними, немов зверненими до масової аудиторії. Якщо в 1484-1489 роках Боттічеллі, здається, задоволений самим собою і безтурботно переживає період слави і майстерності, то “Вівтар Сан-Марко ” свідчить вже про сум’ятті почуттів, про нові тривоги і надії. Сила впливу цього живопису в значній мірі обумовлена трактуванням небесного бачення, насиченого релігійно-символічними мотивами з апокаліптичної забарвленням. Вони навіяні проповідями Савонароли у Флоренції, які незабаром привели до політичного перевороту, що закінчилося вигнанням Медічі в 1494 році.

У вирішенні тим тепер все більше звучать інші інтонації, воно наповнюється різким драматичним звучанням. Сам формат творів Сандро цього періоду на релігійні мотиви носить масштабний характер, що надає їм нову значущість. Характерний приклад цього типу композицій – вівтар Сан-Марко, один з найяскравіших твором Боттічеллі.

Флорентійська Гільдія ювелірів відповідала за зміст і прикраса домініканської церкви Сан Марко, одна з капел церкви була присвячена їх Святому покровителю Элигию. Вівтарний образ “Коронування Марії з ангелами, Євангелістом Іоанном і Святим Августином, Ієроніма і Элигием”, відомий під назвою вівтар Сан Марко, написаний Боттічеллі близько 1488-1492 років, призначався для цієї капели. Той факт, що вівтарний образ був замовлений ювелірами, пояснює використання великої кількості золота в цьому творі. Золотий фон у верхній частині картини розмежовує небесний і земний світ, проте, вони все ж таки вступають в контакт просторі картини, таке трактування була незвичайною для творів того часу.

Центральна частина вівтаря відзначена архаїчними рисами: фігури ангелів і святих різко розрізняються за масштабом; фантастична ніша, в яку поміщена сцена коронування, контрастує з більш реалістичним трактуванням просторового оточення чотирьох головних персонажів. В оточенні тріумфуючих ангелів, Бог-Отець і Богородиця сидять на небесних престолах, під їх ногами – килим з хмар. Боттічеллі майстерно вписує небесне сяйво від їх фігур у напівкруглу верхню частину картини, яка узгоджується з куполоподібної архітектурою капели.

Чотири монументальні фігури святих розташувалися півколом на лузі, на тлі пейзажу з озером і горбистими берегами. Апостол Іоанн, автор Євангелія, Послань і Апокаліпсису, зображений з піднятою вгору розкритою книгою, виступає в композиції посередником між спостерігачами бачення і фантастичним коловращением ангелів навколо райдужної арки з херувимом і серафимів, що облямовує сцену Коронування Марії. Явище ангелів на тлі золотих променів, в сліпучому сяйві, серед дощу троянд і земний пейзаж з його скелями і пустельним лугом, на якому стоять святі, здається, підкреслюють контраст між фантасмагоричної привабливою небесної реальністю і труднощами матеріального світу.

Зображення ангелів багато схвильованості, клятвою жест Св. Ієроніма дихає впевненістю і гідністю. У той же час тут відчувається деякий відхід від “досконалості пропорцій”. Наростає напруженість, яка, втім, виключно до внутрішнього світу персонажів і тому не позбавлена величі, посилюється різкість кольору, стає все більш незалежним від світлотіні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Вівтар Сан Марко, або Коронування Марії з ангелами, Євангелістом Іоанном і Святим Августином, Ієроніма і Элигием – Сандро Боттічеллі.