Вівтар – Ян Ван Ейк

Вівтар   Ян Ван Ейк

У романської базиліки на троні сидить Марія з Немовлям, тримає в руках стрічку з написом “Dicite a me, quia mitis sum et humilis carde” . На лівій стулці показаний уклінний донатор, що подається архангелом Михаїлом. Праворуч – свята Катерина з її атрибутами колесом, мечем і книгою. На зворотній стороні стулок в техніці гризайль написано “Благовіщення”, Марія і архангел Гавриїл показані при цьому як готичні Скульптури.

Композиційна виразність при дуже невеликому розмірі, дорогоцінний блиск фарб, найтонше виконання деталей і вражаючі для того часу знання перспективи є критеріями якості видатного твору. Зображення наповнене символічним змістом. На капітелях пілястр представлені “Гріхопадіння” і “Вигнання з раю” над капітелями – фігури апостолів.

Тонке пластичне прикраса трону містить ліворуч зображення Авраама, готового пожертвувати Ісааком, а праворуч Давида і Голіафа, на підлокітниках зліва – легенда про Пелікана, виривающем з грудей серце, щоб нагодувати їм своїх малюків, праворуч – восстающего з попелу Фенікса. Таким чином включені твір “Гріхопадіння” зв’язок Христа з народом і приховані натяки на спокуту завдяки жертовної смерті Христа.

Особистість замовника картини, зображеного на лівій стулці, не встановлена. На рамі цієї стулки, нагорі праворуч, поміщений герб генуезької сім’ї Жюстиниани. У XVII столітті цей маленький вівтар був у зборах короля Англії Карла I, на що вказує друк на нижній частині рами правої стулки. В 1696 році картина з’явилася вже в реєстрі колекції Эверарда Ябаха в Парижі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)