Віз сіна – Ієронім Босх

Віз сіна   Ієронім Босх

На тлі безкрайнього пейзажу слідом за великим возом сіна рухається кавалькада, і серед них – імператор і папа. Представники інших станів – селяни, городяни, клірики і черниці – хапають оберемки сіна з воза або б’ються за нього. За гарячкової людською метушнею зверху байдуже і відсторонено спостерігає Христос, оточений золотим сяйвом. Ніхто, крім молиться на верху воза ангела, не помічає ні Божественної присутності, ні того, що віз тягнуть демони.

Рід людський постає загрузли в гріху, повністю отринувшим божественні встановлення і байдужим до долі, уготовану йому Всевишнім. Основну увагу приділено одному з смертних гріхів – гонитві за земними благами, тобто жадібності, різні іпостасі якої позначені рухомими за возом і навколо нього людьми. Владики світські і духовні, наступні за возом в чинному порядку, не втручаються в смітник і суперечку за сіно лише тому, що це сіно і так належить їм, – вони винні в гріху гордині.

Жадібність змушує людей брехати і обманювати: внизу зліва хлопчик веде за руку чоловіка в якійсь подобі циліндра на голові, який прикидається слепцом, вимагаючи подаяння. Лікар-шарлатан в центрі виклав на стіл свої дипломи, склянки і ступку, щоб вразити уяву легковерной жертви; набитий соломою кошель у нього на боці вказує на те, що гроші, нажиті неправедним шляхом, на користь не підуть. Справа кілька черниць накладають сіно в мішок під наглядом сидить за столом ченця, чиє об’ємне черево свідчить про черевоугодництві.

Закохані пари на верху воза імовірно втілюють гріх прелюбодїяння, в чомусь протилежної жадібності, оскільки гонитва за чуттєвими насолодами передбачає швидше марнування земних благ, ніж їх заощадження і накопичення. Можна відзначити якесь “станова відмінність” між цілуються в кущах парою простолюдинів і музицирующими коханцями з більш вишуканого товариства. Всі ці подробиці покликані підсилити основну тему – торжество жадібності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)