Вода і каміння під Палаццуоло, поблизу Флоренції – Олександр Іванов

Вода і каміння під Палаццуоло, поблизу Флоренції   Олександр Іванов

Майже всі пейзажі Олександра Андрійовича Іванова пов’язані з роботою над картиною “Явлення Христа народу”. Пошуки її пластично-образного рішення спричинили створення безлічі етюдів, виконаних з натури. Вбльшая частина з них, наприклад, “Вода і каміння під Палаццуоло”, присвячені вивченню природи.

Природу Іванов сприймав у філософсько-історичному аспекті, і це відрізняє його пейзажні етюди від робіт сучасних йому співвітчизників. Але філософічність іванівських пейзажів не носить відвернений характер, і це робить їх, у свою чергу, несхожими з творами європейських майстрів, наприклад, німецьких.

Іванову було властиво вдумливе “погляд у природу”. У вересні 1836 року він писав батькові, що “портретним чином працювати ландшафти набагато легше, ніж ідеальним”. Поряд з пейзажами просторовими, де земля сприймалася як певний цілісний образ, у Іванова були етюди з зображенням земної кори” – каміння, грунту, коріння дерев. Тут живописець немов звертався до “плоті землі” і художньо прозрівав в ній ті сліди, які залишали століття: вищербинах каменів, в кам’янистій спрессованности грунту, пророслої потужними корінням вікових дерев, вгадував с. упредметнений час.

Цим невеликим етюдів, цілком написані з натури, властива ясна пластичність і вагомість форм, чіткість контурів, інтенсивна звучність і повнота колірних поєднань, активна дієвість світла. Земля, зображена Івановим, прекрасна, і її жива краса наповнена глибоким глуздом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вода і каміння під Палаццуоло, поблизу Флоренції – Олександр Іванов.