Водяні лілії – Клод Моне

Водяні лілії   Клод Моне

Ставок з лататтям біля будинку Клода Моне у Живерні, на північно-заході від Парижа, став головним мотивом пізніх картин художника. Полотно, яке відображає поверхню ставка, стає світом в самому собі, надихаючи на відчуття занурення в природу. Спостереження за зміною структури світла на поверхні води спонукали Клода Моне до абстрактних зарисовками.

Картини не були оцінені повною мірою за життя Моне, і коли вони були переглянуті у 1950-х деякими мистецтвознавцями, деякі критики вважали його попередником абстрактного експресіонізму. У своєму прагненні відобразити потрібну кількість світла і темряви, Моне завжди працював на кількох полотнах відразу і люто стежив за зміною освітлення. Він малював пильно, не звертаючи уваги всі актуальні тенденції, незважаючи на здивування своїх сучасників.

В останні десятиріччя життя для його улюблений Моне водний сад в Живерні став предметом одержимого і нав’язливого вивчення. Він малював один і той же пейзаж близько 250 разів на протягом 1900 року і до своєї смерті. Зрештою, ставок став його єдиним суб’єктом для творчості. Він почав будівництво водного саду, як тільки він переїхав в Живерні, і клопотав у місцевих органів влади про відвід води з найближчої річки. В результаті, пейзаж був винаходом Моне цілком, і він використовував його в якості своєї творчої спрямованості та натхнення.

Поверхня води унікально відображала світ і атмосферу навколишнього оточення в роботах Моне Жаверни. Небо зникло з живопису, пишна листа закривала верх полотна, до самого обрію, і простір заполонила декоративна арка мосту. Наша увага зосереджена на самій картині і тримає акцент на ній, а не на те, що представлено на картині детально. У більш пізніх роботах Моне ставки і лілії все більше і більше заповнюють простір полотна, а поверхня води вкрита квітами.

Плаваючі листя латаття і їх відображення у воді розмивають відмінність між реальними предметами та їх дзеркальним відображенням за допомогою світла. Моне завжди був зацікавлений у роздумах, спостерігаючи за фрагментованими формами в їх натуральному вираженні, що він і висловлював своєї пензлем на полотні. “Об’єкт не важливий для мене; я хочу відтворити те, що існує між об’єктом і мною”. Ближче до кінця свого життя, в результаті інтенсивних зусиль над правильним світлом і тінню, він прибрав тематику зі своїх картин, в результаті чого народилося абстрактне мистецтво.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Водяні лілії – Клод Моне.