Ворожка – Жорж де Ла Тур

Ворожка   Жорж де Ла Тур

Незважаючи на шкіряний військовий камзол у юнака ще зовсім дитяче обличчя. Ймовірно він ходить в коледжі, куди відправляли багаті батьки своїх нащадком до досягнення ними повноліття – 15 років. Ворожка і дві молоді дівчини зліва від неї судячи з їх смаглявою шкірі, чорним волоссям і цветастому поряд – циганки. На двох інших картинах Латура “Шулер з бубновим тузом” і “Шулер з трефовим тузом” зображена схожа ситуація.

Молодий чоловік, перед яким лежить гірка золотих монет, програє їх завлеченний в пастку куртизанкою і картковим шулером. Три картини по всій видимості об’єднує біблійна притча про блудного сина пішов у далеку сторону і там розтратив маєток свій, живучи в розкошах Ця притча з Євангелія від Луки використовувалася багатьма художниками того часу для зображення пияцтва, бійок і розгулу. Латур здається більш серйозним у порівнянні з ними, він не зображує сцен безпутного способу життя. Не безтурботність, а повна зосередженість прозирає в особах жертви і злодійок на картині. Ворожіння та крадіжки були небезпечним заняттям. Юнака очікувала, у разі затримання, в кращому разі пара батогів від вчителя, а в гіршому – відлучення від церкви. Злодіям, які вкрали годинник, відрізали вуха, потім таврували, а також могли повісити або четвертувати. Циганкам загрожувало за саму найменшу провину прилюдне осуд і вигнання з міста.

Цією картиною, на якій персонажі зображені так близько один до одного і разом з тим так ізольовано художник хотів застерегти від жорстокого світу в який кидають людини, від світу повного корисливості, егоїзму і підстерігають на кожному кроці небезпек. Золотий блищить в порізаною зморшками руці баби, плата за її мистецтво і одночасно неотьемлимий атрибут ритуалу ворожіння. Перед тим як заглянути в майбутнє вона креслить їм хрест на білій, м’якою руці, яку їй так довірливо простягнув юнак.

Про це звичай розповідає Пресьоса – “Циганочка” з однойменної новели Сервантеса, виданої в 1613 році. Що до хрестів, всі хрести, звичайно, хороші, але золотий або срібний куди краще; а якщо зробити хрест на долоні мідною монетою, то майте на увазі, що це псує вдачу… мою принаймні Природно ворожка отримувала використаний для цієї мети золотий і навіть могла залишити його собі, в той час як решту видобуток за неписаними законами циганського табору повинна була віддати в загальний котел. Наприклад, гаманець юнака чи його пам’ятну монету, яка уміло зрізається з ланцюжка спритними руками білошкірої красуні. Вона при цьому, скосивши очі, спостерігає за своєю жертвою. В дії тільки руки і уникають один одного або перехресні погляди. Напруга виникає через контраст між удаваним спокоєм і прихованої активністю, наївністю і досвідом, свіжістю осіб дівчат і зморщеним обличчям старої. Саме на цьому напрузі побудований сюжет полотна. Від нього не відволікають ні яскраві одягу, ні блискуча в руках ворожки монета. Особливо виділяється білошкіра циганка.

Ця фігура – данина популярному в Західній Європі міфу про викрадення циганами дітей з благородних сімей. Цей сюжет часто простежується в європейських романах і п’єсах. Одна деталь на картині вказує на те, що художник був знайомий із звичаями табору. Незаміжні дівчата ходили з непокритою головою, заміжні жінки носили волосся, прибране під очіпок або хустку, зав’язану вузлом на потилиці. Хустка, зав’язана під підборіддям, як у красуні в центрі картини, вказував на те, що дівчина була вже не незайманою, але і не заміжня. Можливо, мається на увазі, що вона “продажна дівка” у ворожки-сводници. Може бути Латур зобразив персонажів театральної постановки, що обьясняло б їх незвичайно багаті для циган вбрання. Вони одягнені в костюми не відповідають, на думку всіх фахівців, моді існувала в Лотарингії в XVII столітті. Наприклад шкіряний камзол, який прикрашено юнак, шнурувався в той час спереду.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)