Воскресіння Лазаря – Джотто ді Бондоне

Воскресіння Лазаря   Джотто ді Бондоне

За євангельським оповіданням, на четвертий день після поховання Лазаря, якого Ісус любив, Христос прийшов в Юдею. Сестри Лазаря, Марія і Марфа, ублагали Ісуса воскресити брата, що він і зробив. В основних рисах ця картина слід традицій візантійської іконографії. Але Джотто концентрує увагу на драматизм того, що відбувається: з вражаючою достовірністю передає він потрясенное захоплення і схиляння присутніх, їх здивування, обурення і страх, з якими вони сприйняли вчинене Ісусом диво.

Драматизм нагнітається навколо фігур Христа і Лазаря, що стоять у різних кінцях картини. Один випромінює божественну силу і міць, інший – сіра лялька зі світу тіней. Погляди і руху стоять між ними похилого чоловіки та юнаки протилежні за напрямком і за висловленими почуттів. Юнак у блідо-зеленій одежі дивиться в обличчя воскреслого, поглядом і всією своєю фігурою висловлюючи крайнє здивування; права рука його, однак, протягнута до Ісуса, як би простежуючи напрямок вихідної від нього життєдайної сили.

Зображений різко профіль літній чоловік у жовтому плащі, що стоїть біля Лазаря, розуміючи, майже запитально дивиться на Ісуса, але руки його направлені до Лазаря – він починає розв’язувати похоронні пелени воскреслого. Праворуч ряд замикають постаті двох чоловіків, що стоять за Лазарем, вони закривають обличчя від смороду почав розкладатися тіла. Перед ними двоє юнаків укладають на землю кам’яну плиту, закривавшую вхід у печеру-склеп.

На передньому плані зображено простершиеся перед Христом Марія і Марфа, за змістом їх фігури представляють передісторію дива, а в композиційному плані роблять більш тісний зв’язок між Христом і Лазарем. За Христом стоять апостоли, на першому плані зображено заціпенілі при вигляді дива фігури Іоанна й Петра. Кожен персонаж на картині написаний як герой драми, а їх ансамбль створює невідому раніше в образотворчому мистецтві емоційну наповненість, драматичну напруженість, посилену фарбами і формами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Воскресіння Лазаря – Джотто ді Бондоне.