Всесвітній потоп – Мікеланджело Буонарроті

Всесвітній потоп   Мікеланджело Буонарроті

Одна з центральних фресок капели оповідає про одну з найтрагічніших подій Старого Завіту. Невідворотна і всепоглинаюча стихія – відповідь на гріхи і відраза від Бога.

На обличчях людей немає жаху, в них апатичний свідомість швидкої загибелі. У відчаї матері намагаються врятувати дітей, дорослі діти – людей похилого віку-батьків. В цю останню хвилину люди немов згадали про свою особливу природу і божественної суті.

Лише три невеликі ділянки залишилися непокритими водою: вершина гори, дах мармурового палацу, вершина храму. Між цими трьома островами, на яких ще жевріє життя, в жалюгідній агонії метається човен, наповнена пасажирами. Хтось намагається зачепитися за цю ненадійну опору, хто вже відчув себе у відносній безпеці.

Небеса невичерпні на вологу. Злива не припиняється і скоро на землі не залишиться жодного острівця. Але всі спроби людей вижити не виглядають у цій роботі марними. У глядача складається відчуття, що рід людський виживе і не зникне.

Оптимізм на тлі найбільшої трагедії – це ознака переважної більшості робіт Високого Відродження. У цьому оптимізмі глибока Віра в божественну природу людини, а також в Милосердя Боже і Його Мудрість. Майстер не міг допустити і тіні зневіри, незважаючи на всю масштабність і невідворотність Божого Гніву.

Відомо, що цю частину розпису разом з майстром виконали його учні. Це видно в легкій збитості форм, спрощеності малюнка і певної схематизації фігур. Але, разом з тим, робота виконана у відповідності з точним ескізом великого майстра і фарби підібрані під його керівництвом. До всього можна додати, що автор сам багато чого переробив в роботі своїх учнів. Як завжди надходив, не довіряючи свої роботи нікому. Що стосується деякої нечіткості і “збитості”, то, швидше за все, це результат більш пізніх відновлювальних робіт.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)