Вуличка Делфта – Ян Вермеер

Вуличка Делфта   Ян Вермеер

Картина голландського живописця Яна Вермеєра “Вуличка Делфта”. Розмір пейзажу 54 x 44 см, полотно, олія. В кінці 50-х років 17 століття, завдяки своїй творчості і вдалому вкладенню коштів сімейством Болнес, Вермеер досяг достатнього економічного благополуччя. Фінансова незалежність дозволяла Вермееру, як художнику, писати картини за покликанням душі і вибирати теми робіт, дотримуючись швидше за своїм бажанням, ніж вимогам художнього ринку збуту картин. В цей час живописець Вермеер створює свої знамениті міські пейзажі “Вуличка” і “Вигляд міста Делфта”.

Пейзаж-ведута або міської вигляд “Вуличка Делфта”, справляє враження безмовного тимчасового затишшя, є досить своєрідною і тонкою роботою голландського художника. По-перше, власне, зображення міського виду і діючих осіб відокремлене від глядача широкої бруківці. По-друге зображення цегляного фасаду з вирізаними віконними прорізами, що нагадують бійниці; та ступеневої фронтону, який зліва переходить в глуху стіну між будинками, – все це виглядає на невзискательний погляд явно грубо і незграбно, хоча і знаходиться паралельно площині картини.

Задній план картини знову ж таки доповнюють фронтони і похмурі даху інших міських будівель. І все ж картина “Вуличка Делфта”, з немислимим, на перший погляд, побудовою композиції, разом з тим надзвичайно гармонійна. І саме ця картина художника так вразила історіографа Етьєна Теофіля Торі, якому належить честь “відкриття” живопису Вермеєра знову для широкої публіки в середині дев’ятнадцятого століття. Існує припущення, що живописець Вермеер зобразив цей вид з вікна своєї майстерні, але дослідникам творчості художника не вдалося знайти в Делфті це будівля або хоча б схоже місце.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)