Введення Марії у храм – Таддео Геді

Введення Марії у храм   Таддео Геді

Сім’я флорентійських банкірів Барончелли доручила Таддео Геді розписати фресками фамільну капелу, яка знаходиться у францисканській церкві Санта Кроче. Фрески являють життя Марії. Репродуцируемая тут картина знаходиться в нижньому ряду на східній стіні. Тема її почерпнута з апокрифного євангелія від Якова, згідно з яким батьки маленької Марії, вірні своєму обітниці, по досягненні дівчинкою трьох років ввели її в єрусалимський храм, щоб вона виховувалася там під керівництвом первосвященика.

Ця тема, як і заручини Марії, отримала велике поширення під впливом усиливавшегося в готичному мистецтві культу Марії. Джотто в падуанської капелі Дель Арена скомпонував малофигурную сцену: мати веде Марію сходами храму і передає її первосвященикові, за спиною якого Марію чекають майбутні соученици.

Таддео Геді написав цю сцену більш урочисто і масштабно. Картину майже повністю займає зображення єрусалимського храму. На першому прольоті сходів, що ведуть до високо взнесенному трехнефному залу з колонами з білого мармуру, стоїть маленька Марія; озирнувшись, вона дивиться в бік батьків. Навколишній її порожній простір і білизна широких мармурових східців надають її зовнішності особливу значущість і створюють містичну атмосферу.

Інші персонажі розташовані по краях великого кола, центром якого є дитина. Всі зворушено і з захопленням дивляться на Марію. Що очікує її первосвященик і його свита виконані в значно менших розмірах – так художник прагнув передати перспективу.

Цікаво розміщення храму – його верхній кут стикається з рамою, тобто знаходиться в площині картини, в чому проявляється подальший розвиток ідеї Джотто. Однак жанрові деталі, превалювання архітектури, складне зображення перспективи, а також стрункі форми відрізняють його від світу Джотто.

З правого крила примикає до храму будівлі з цікавістю визирають майбутні соученици Марії. Лагідні особи персонажів, їх граціозні м’які рухи, багато моделированная світлотінями мальовничість фарб представляють вже більш нові, последжоттовские художні устремління. У паризькому Луврі зберігається ескіз до цієї картини, зроблений або самим майстром, або його товаришем по майстерні. На ньому сходи неперервна, сходи не перемежовуються майданчиками для відпочинку, фігура Марії монолітнішою, у правій руці вона тримає книгу.

У порівнянні з більш потужною, драматично більш згущеної композицією ескізу композиція фрески ліричніші і легшим. Віртуозна передача простору на цій картині справила великий вплив на сучасників і на майстрів більш пізнього періоду, прикладом чого може служити відноситься до початку XV ст. мініатюра на ту ж тему в часослові герцога Беррійського, написана Полем де Лімбург.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)