Харам Еш-Шериф – площа, де знаходився стародавній єрусалимський храм – Василь Полєнов

Харам Еш Шериф   площа, де знаходився стародавній єрусалимський храм   Василь Полєнов

Подорожі на Схід нерідко робилися російськими художниками. Якщо майстри середини XIX століття по інтерпретації сюжетів були ближче до етнографам, то російські митці, їздили на Схід у 1880-1890-ті роки, частіше шукали суто живописні мотиви.

Наприклад, Л. М. Жемчужников так писав у своїх спогадах: “Схід полонив мене своїми фарбами, строкатістю і своїми лініями. Я переконаний, що художнику, утворилося себе в Європі, слід їхати на Схід. Вивчивши тонкощі європейських осіб, де пристрасті маскуються, він повинен їхати на Схід, щоб вивчати сонце більше спекотне, природу, повну млості, строкатості і поєднання кольорів, щоб простежити і зрозуміти зародження пристрастей і прояв їх – без маски. Тут широкий простір для фарб і психології”.

Почавши безпосередню роботу над серією “З життя Христа” в 1899 році, Полєнов здійснив другу подорож на Близький Схід для збору матеріалів. Він знову привіз з подорожі переважно пейзажні етюди, які так само, як і етюди, створені в період першої поїздки, були показані на XVII пересувній виставці. “Це були яскраві запису про вразили художника фарбах Сходу, – писав Остроухов, – шматочки блакитного моря, рдеющие у фарбах заходу вершини південних гір, плями темних кипарисів на глибокому синьому небі і т. п. Це було щось, повне щирого захоплення красочною красою, і в той же час дозволяли барвисті задачі абсолютно новим для російського художника і незвичайним для нього шляхом.

Полєнов у цих етюдах відкривав російському художнику таємницю нової барвистою сили і будив у ньому сміливість такого поводження з фарбою, про яке він раніше й не думав”. У східних етюдах мальовниче майстерність Полєнова знайшло нові грані. Він працював чистими фарбами, не змішуючи їх на палітрі, прямо на полотні знаходив точні колірні відносини, домагаючись звучності кольору.

Одночасно в етюдах проявиялись глибоко індивідуальне сприйняття архітектурних або пейзажних мотивів, здатність художника наповнити їх тією емоційною силою, завдяки якій натурні зображення набувають часом символічний сенс. Пишна південна природа давала Поленову різноманітні сюжети і теми, надихала на свіжі, цікаві живописні рішення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Харам Еш-Шериф – площа, де знаходився стародавній єрусалимський храм – Василь Полєнов.