Хендрикье біля вікна – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Хендрикье біля вікна   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Хендрикье біля вікна”. Розмір картини 86 x 65 см, полотно, олія.

Зразком композиції цього портрета служило зображення, приписуване венеціанцеві Пальма Веккіо. “Це – картина самого високого стилю, одяг в палаючих червоних тонах на тлі глибоких тіней виконано енергійними широкими мазками. Форми обличчя, видної в вирізі сукні оголеного тіла, рук – пружні, важкі, щільні. Погляд – любовно-турботливий, відкритий, ясний, глибокий і повний чуттєвої душевності.

Картина художника Рембрандта ван Рейна так скомпанована, що роботи голландських портретистів здаються поряд з нею лише незначними людськими штудиями. Перед нами скоріше міф про Хендрикье, ніж портрет. Ставлення художника до Хендрикье тут зовсім інше, ніж в зображеннях Саскії. У портретах останньої Рембрандт як би захоплений є йому баченням. Тут же модель підноситься художником до значення монумента.

Саскія подарувала йому новий світ, втягнула його у цей світ, Хендрикье Стоффельс захищає його від навколишнього світу, художник бере її в свій світ, світ мистецтва. Він звеличує її в картині, Хендрикье відчуває це піднесення, вона вірить йому і ніщо не може похитнути цю віру. В цьому її людську велич… Виразительнейшая форма, що зберегла в портреті просту людяність і доброту жіночої душі” .

Після продажу будинку з аукціону в середині 1650-х років Рембрандт продовжує жити і працювати на вулиці Бреестраат, лише наприкінці 1660 року він переїжджає в ремісничий квартал Иордаан, на вулицю Розенграхт. У грудні того ж року Тітус і Хендрикье засновують компанію з продажу творів мистецтва, вони приймають Рембрандта на службу в якості “радника” при безоплатному їжу і житло, а у відповідь переймають всі його знову створювані роботи.

Такий крок, не безперечний юридично, захищає його від нападок кредиторів та від прийнятого в серпні 1658 року постанови гільдії святого Луки, цього “представництва інтересів художників”, скерованого безпосередньо проти Рембрандта ван Рейна. Згідно з цією постановою жоден збанкрутілий художник, чиє майно було розпродане з аукціону, не має права працювати в місті і отримувати від цього прибуток.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)