Хлопчик з дзигою – Жан Батист Симеон Шарден

Хлопчик з дзигою   Жан Батист Симеон Шарден

Дитячі портрети пензля Шардена і донині захоплюють глядачів. Навіть і закуті в незручні, “дерев’яні” камзольчики та важкі сукні, діти на картинах майстра все одно виглядають безпосередніми і рухливими. Працюючи над дитячим портретом, Шарден вважав за краще зображати дитини “в дії”, зайнятих якою-небудь справою. Виставляючи дитячі портрети, він, знову-таки, називав їх звичайно не “портретами”, а жанровими сценами.

Подібних “сцен” у творчому доробку Шардена предостатньо. До них можна віднести, наприклад, картину “Хлопчик з дзигою”. Вона була показана в Салоні 1738 року і відразу ж стала настільки популярна, що художник написав ще кілька робіт, які варіюють тему гри хлопчика з дзигою. Вгорі ви можете бачити копію “Хлопчика із дзигою”, зроблений автором в 1741 році.

Незмінним попитом користувалися і гравюри з шарденовских дитячих портретів, як правило, снабжавшиеся підписом моралізаторського змісту. Так, на гравюрі, зробленої з “Хлопчика із дзигою” читаємо: “Віддаючи себе цілком у руки Долі, людина перетворюється в нескінченно крутиться вовчок” . Чи потрібно говорити, що Шарден не мав ніякого відношення до моральних сентенцій цього роду? На наступній сторінці поміщено картина “Дівчинка з воланом” , написана майстром в пару до “Картковому будиночку”.

Цей портрет маленької панянки, разрумянившейся від гри в волан, безсумнівно, належить до числа шедеврів французької жанрового живопису XVIII століття. Чудові також “виховні картини” Шардена, до яких відноситься, зокрема, “Молитва перед обідом”, де художник ясно висловлює свою точку зору на проблему “виховання добрих звичаїв” так заботившую філософів того часу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Хлопчик з дзигою – Жан Батист Симеон Шарден.