Хлопчик з собакою – Бартоломе Естебан Мурільйо

Хлопчик з собакою   Бартоломе Естебан Мурільйо

Найбільший живописець іспанської художньої школи другої половини XVII ст. – Бартоломе Естебан Мурільйо.

Мурільйо рано почав навчатися живопису. Перший його вчитель, Хуан де Кастільйо, прагнув передати Естебану своє схиляння перед італійським мистецтвом, вчив його готовим, вже застиглим форм і способів вираження. Але Мурільйо зумів зрозуміти, що прекрасно тільки те, що йде від життя.

У мистецтві Мурільйо, зберіг вірність традиціям реалізму, немає вже, однак, суворої стриманості і духовної сили, які відрізняли творчість його великих попередників. Мурільйо тяжів до м’якого ліризму, до образів витонченим і споглядальним. У його мистецтві залучають інтимність настрою, задушевність і теплота почуття, але на творчості майстра в цілому лежить легкий наліт ідеалізації.

Як і всі іспанські художники того часу, Мурільйо писав в основному картини на релігійні теми. Але це не заважало йому правдиво показувати на тих же полотнах життя іспанських бідняків, його мадонни списані з простих севильянок, багато релігійні сюжети художник передавав як побутові сцени. Героїв своїх він завжди знаходив на вулицях рідного міста.

Мурільйо славився серед сучасників як доброзичлива людина. М’якістю пройняті і його полотна. В “Листах про Іспанію”, написаних ще в минулому столітті російським письменником і мистецтвознавцем В. П. Боткіним, можна знайти таку виразну характеристику живопису Мурільйо: “У повітряному яскравості світла в прозорому мороці тіней Мурільйо дихає якась перетворена поетична життя. Додайте до цього особливу, приналежну йому одному, невизначеність контурів, що зливаються з повітрям, і нежащую очі гармонію фарб-це справжнє чарівність”.

Мурільйо користувався загальною любов’ю і повагою. Він був визнаний найкращим живописцем міста. Разом з друзями та однодумцями художник засновує в Севільї Академію, в якій молоді живописці і скульптори могли ретельно вивчати натуру і способи її передачі у фарбах, мармурі і бронзі.

У доробку художника є жанрові сценки з народного побуту, він через усе життя проніс образи маленьких мешканців севильских вулиць. На численних картинах ми бачимо їх, зайняті своїми повсякденними справами. Назви говорять самі за себе: “Маленькі торговки”, “Гра в кості”, “Бідний негр” та ін.

Така картина “Хлопчик з собакою”. Для іспанського побутового жанру характерні крупнофигурная композиція, відсутність сюжетного дії. Хлопчик показаний точно і любовно. Образ іспанського хлопчаки далекого XVII століття близький і зрозумілий усім своєю живою правдою.

Мурільйо не прикрашає натуру, але все ж в образі відчувається нотка сентиментальності. Деяка сухість виконання говорить про ранній манері художника.

У Державному музеї образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна знаходиться парна картина “Дівчинка з фруктами” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)