Хресний хід – Іларіон Прянишников

Хресний хід   Іларіон Прянишников

Один із засновників передвижництва, Іларіон Михайлович Прянишников любив працювати з масштабними сюжетами, зображуючи численну і багатолику натовп, і “Хресний хід” остання картина художника, яскраве тому підтвердження.

Зважаючи на складність і об’ємність полотна як не намагався автор, так і не встиг його закінчити – помер у віці 53 років.

Роботу цю відносять до розряду релігійних, на картині зображений масштабний хресний хід – церковна хода з іконами, хрестами і хоругвами, що відрізняється особливою урочистістю.

Серед загальновизнаних переваг В. М. Прянишникова – дивовижне вміння зображати різні архетипи людей, гармонійно поєднуючи їх в межах одного сюжету. Ось і в представленій картині строката юрба сільських жителів миттєво перестає бути такою, якби ми почали розглядати кожну фігуру окремо. Які різні перед нами постають люди – добре одягнені пари, молоді дівчата з кокетливими парасольками перемішуються з простими бабусями в косинках і бідно одягнені подорожніми.

Крім оспівування урочистості самого релігійного обряду, який може об’єднати зовсім різних людей, Прянишников не упустив можливості ще раз зізнатися в захопленні одному зі своїх улюблених місць – околицях північного містечка Лальска. Саме церква Покрови на Лузі поблизу Лальска підноситься над низькими хатамі угорі картини.

Особливо цікаво порівняти картину Прянишникова з дуже схожою за сюжетом роботою найближчого соратника В. Рєпіна “Хресний хід у Курській губернії”. У порівнянні з більш відомої репенской роботою, “Хресний хід” Прянишникова позбавлений гострого соціального конфлікту, картина більш спокійна і созерцательна. Розглядаючи картину, можна вловити динамічний рух – здається, ось-ось вся ця численна галаслива маса людей пройде повз глядача, прямуючи за великим парадним хрестом та іконами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)