Христос і учні в Еммаусі – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Христос і учні в Еммаусі   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Біблійно-євангельські картини раннього Рембрандт пронизані бурхливим рухом, надмірної патетики. Вони створені майстром під впливом мистецтва бароко, який зародився на початку століття в Італії і отримав поширення у всій Західній Європі.

До кращих творів лейденського періоду належить картина “Христос і учні в Еммаусі”, написана Рембрандтом близько 1629 року і знаходиться нині в паризькому приватному зібранні. Вона створена за мотивами відомої євангельської легенди, що розповідає про одне з чудес воскрес після смерті Христа. На сільській дорозі до двом подорожуючим учням Христа приєднався невідомий чоловік.

Досягнувши міста Емаусу, мети своєї подорожі, подорожні сіли за трапезу. І в той момент, коли незнайомець своєрідним жестом поламав хліб, здивовані учні впізнали в ньому свого вчителя. Величаво відкинувшись у кріслі, гордо височить Христос над усім оточуючим. Від його великої фігури віє непохитною силою. Сяйво від нього, художник трактує, як світло з невидимого джерела, заслоненного від глядача тілом Христа.

На тлі безтілесної стіни, яка немов розчиняється в яскравому освітленні, особливо відчуваєш виразну потужність його силуету. На відміну від героя луврської картини на цю ж тему, створеної Рембрандтом дев’ятнадцять років тому, Христос вимагає не співчуття, а поклоніння. Учні вражені і пригнічені його могутністю. Один, з гуркотом упустивши свій стілець, в нестямі ” падає на коліна до ніг. Інший піднявши руки, испуганносъежившись, відскочив назад. Темрява, що панує навколо, немов таїть в собі щось незрозуміле, майже зловісна.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Христос і учні в Еммаусі – Рембрандт Харменс Ван Рейн.